| mTw a întrebat:

Salut.
Cum or sa fie alocatiile de la 1 ianuarie?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mici, invizibilelaughing mama lor de promisiuni

| Violleta2022 a răspuns:

"Concret, indemnizația este acordată pentru copiii cetățenilor români, ai cetățenilor unui stat membru UE și ai cetățenilor extracomunitari care au permis de rezidență de lungă durată și care sunt rezidenți în România. Aceasta se acordă pentru fiecare copil născut sau înfiat între 1 ianuarie 2017 și 31 decembrie 2019, până în al treilea an de viață al copilului sau până la împlinirea a trei ani de când a fost adoptat.

Alocația este în valoare de 500 de lei pe lună, în cazul în care familia nu are un venit mai mare de 25.000 de lei pe an.

Condițiile ce trebuie îndeplinite de către părinți pentru a putea solicita alocația sunt următoarele:

să aibă cetățenie română, a unui stat membru UE sau să aibă drept de ședere pe termen lung, dacă este un cetățean extracomunitar;
să aibă rezidența în România;
copilul să locuiască împreună cu părinții;
venitul anual al familiei să nu depășească 25.000 pe an"
sursa:
http://www.libertatea.ro/......ti-1619416

Deci, alocatia unui copil POATE sa fie 500 lei daca veniturile ambilor parinti NU depasesc 25.000 lei/ an, adica lunar amandoi parintii nu aduc in casa mai mult de 2.083 lei/luna.
Daca salariul sau veniturile ambilor parinti insumeaza peste 2.083 lei/luna, atunci pensia copilului ramane neschimbata.

| vocea a răspuns:

Cred ca a scazut la 420 de lei, e greu cu bugetul asta.

| deeeaqq a răspuns:

Tot mici.

| FaraNumePls a răspuns:

Mici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica o sa fie de 450 lei, dar nu prea cred

| CryLulu a răspuns:

Tot mici, stai liniștit/ă.

| Natsuki a răspuns:

Tot de 82 de lei.

| Toxicrew a răspuns:

La fel