| AndreiG11 a întrebat:

Cum se calculează salariul daca norma de ore lucrate diferă de la lună la lună?
De exemplu: daca in noiembrie 2018 norma a fost 168 de ore, socotind la un salariu de 2500 lei brut, asta înseamnă 2500:168=14.88 lei/ora
In decembrie norma a fost de 154 de ore asta înseamnă că în acea lună voi câștiga 2500/154=16.23 lei/ora?

Răspuns Câştigător
| Lucian4 a răspuns:

In intrebarea ta si in exemplu, salariu il stii (2500 brut). Daca stii salariu poate tu vrei sa afli cat castigi pe ora. in cazul asta ai zis bine. Din salariu lunar imparti nr de ore lucrate si ai 16.23.
Deci daca cineva se angajeaza pe un salariu pe ora de 16. 23lei se inmulteste cu nr de ore lucrate (16. 23x154ore pe luna repectiva si iese 2499, 4 inainte de taxe.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in Romania, nu esti platit la ora, ci la salariu.
Multumeste-le celor are au dat legi si avantaj angajatorilor happy
Eventual te mai cheama si dintr-un liber la munca, si tot atat iei salariu. happy