Întrebare recomandată | andrei28743 a întrebat:

Salut, daca am deschis o firma si am cumparat sediu social de la o persoana (pentru 6 luni) si vreau sa schimb sediul social in alta parte dupa o luna, iar la clauze scrie : Partile nu pot denunta unilateral contractul, decat sub rezervarea unei notificari prealabile facuta in 30 de zile. Pot schimba sediul social FARA notificare? Eu nu ii produc nici un prejudiciu respectivei persoane daca l-asi schimba.Ce parere aveti? Am incheiat un contract de comodat la o firma de avocatura.(Persoana unde se afla sediul nici nu face parte din cabinetul respectiv)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand nu ai cumparat nici un sediu, daca l-ai fi cumparat nu ai fi avut aceasta problema. Contractul de comodat inseamna imprumut gratuit de folosinta si cred ca acesta a mascat un contract de inchiriere, de aici prevederea cu denuntarea unilaterala.
Poti schimba sediul linistit, proprietarul nu o sa te dea in judecata in baza contractului de comodat.