| Rafael_Alin_1995 a întrebat:

Am o nelămurire legată de un contract de la Telekom România. În urmă cu 6 luni am prelungit abonamentul timp de 2 ani, însă, acum câteva zile mi-a venit prin poștă o notificare în care sunt înștiințat că vor adăuga încă 5 programe tv contra cost ( nu e o sumă mare, 1 euro ). Pot renunța la contract? În notificarea primită scrie : " În cazul în care nu ești de acord cu aceste modificări, ai dreptul de a denunța unilateral contractul privind furnizarea serviciilor de comunicații electronice achiziționate de la Telekom România în termen de 30 de zile de la data primirii prezentei notificări, fără plata niciunei penalități sau despăgubiri "
Aș vrea să știu ce înseamnă mai exact asta, mulțumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este exact ceea ce spune, respectiv ca daca nu esti de acord poti rezilia contractul, fara a trebui sa mai platesti ceva, decat contravaloarea serviciilor (abonamentul) pana la data rezilierii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poti renunta la abonament fara sa platesti nimic si nici in baza de date nu vei fi bagata.Insa parerea si sfatul meu este sa nu renunti. 5 programe la numai 1 euro este destul de avantajos. Ce inseamna 1 euro pe luna? 4, 5 lei, o sticla de suc. Nu? Zic ca e destul de avantajos.

| Rafael_Alin_1995 explică (pentru anonim_4396):

Știu,dar unde am telekom-ul e undeva la țară, vin doar în vacanțe, însă mă nemulțumește internetul oferit de ei, bandă de nici 10 mb, dacă îți vine să crezi..de vreo lună a venit UPC și vreau să-mi bag tot pachetul de la ei. N-am avut probleme cu TELEKOM-ul niciodată ( sunt abonat la ei de 10 ani ), la oraș în schimb am rds, nici nu se compară viteza oferită de rds față de telekom prin adsl.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rafael_Alin_1995):

Atunci profita de aceasta... oferta de la ei.Adica pe motiv ca nu vrei acele canale, reziliaza contractul.Nu te costa nimic si nu vei fi inregistrata in baza de date.Dar, esti sigura ca UPC_ul va merge mai bine? De obicei la tara si Telekom-ul si UOC-ul tot aia e. Intereseaza-te la cei ce au UPC deja tras, cum se misca netul.

| KillaNoFilla a răspuns:

Da,inseamna ca poti renunta la abonament.