| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dacă am efectuat o plata către alta țara (Germania), prin Raiffeisen, si am scrie IBAN ul corect însă in loc sa scriu numele beneficiarului, am scris numele băncii către care fac plata, este ceva grav? O sa se mai facă tranzacția?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Nu este grav. In cel mai rau caz iti returneaza banii.
Ai verificat daca banii au iesit din contul tau sau sunt inca in asteptare?

| Marius19980 a răspuns (pentru helpforyou):

Banii au ieșit din cont, am putut scoate și OP

| helpforyou a răspuns (pentru Marius19980):

Atunci ar trebui sa fie totul ok. Verifica daca poti la beneficiar daca a primit banii.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca este, odata ce nu exista nume in transferul ala...

Nu mai fa transferuri internationale daca nu te pricepi, ca risti sa depui banii in contul altora si nu ti-i mai inapoiaza nimeni.
Mergi al banca cu datele bancare unde vrei sa faci transferul si fa un Ordin de Plata acolo, iar fetele din banca vor face operatiunea pentru tine.

Cand faci transferuri internationale ai nevoie de: numele corect si complet al beneficiarului, contul IBAN cu contul swift si adresa personala a beneficiarului.