| Adelamirela28 a întrebat:

Bună, ieri am transferat o suma de bani, iban-ul l-am băgat corect doar ca nu am trecut numele complet și nici numele băncii, ii o problema?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In codul IBAN este cuprins si codul bancii.
Deci, mai mult ca sigur, banii s-au transferat.
Poti verifica tranzactia online sau prin extras de cont.

| doctorandus a răspuns:

Nu, exista o obligatie legala de a trece numele, dar ea in practica nu inseamna nimic. La fel de bine poti scrie ca-i trimiti bani lui Nicolae Ceausescu, banca nu va face diferenta.

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| outsidethebox a răspuns:

Numele bancii, nu.
Numele complet depinde de politica bancii, daca nu vor sa primeasca banii, ii trimit inapoi.