| Faranume242424 a întrebat:

Dacă am un cont bancar și la o Tranzacție am pus nr cardului (unde ia niște bani de pe card lunar ), dacă blochez cardul și iau unul nou, mai poate sa ia de Pe el?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna transactie in intelegerea ta?
Faptul ca ai mentionat ca ia bani lunar de pe card, inseamna ca ai un abonament sau contract cu ei si sunt indreptatiti legal sa ia lunar acea suma.
Tranzactie - inseamna o procedura care se intampla 1 singura data.

Nu-i nevoie ca sa anulezi cardul daca retragerea banilor este ilegala, se poate merge la banca si cere sa seopreasca (sisteze) platile catre firma respectiva care iti ia banii abuziv din cont, inclusiv poti sa ceri sume luate anterior din cont, dar retine, doar daca nu ai contract sau abonament cu firma respectiva.
Ca de sunt legali si au document legal, atunci cei de la banca, sunt obligati sa plateasca din contul tau.