| Ieusântanalfabet a întrebat:

Salut dacă îmi înființez o firma dar nu încasez bani tot o sa trebuiască plătesc taxe?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impozit si alte taxe se platesc doar pentru veniturile obtinute de firma. Daca firma nu obtine venituri nu ai ce plati.

| darrio2007 a răspuns:

Teoretic, da.

| doctorandus a răspuns:

Hmm... taxe sunt multe. TVA nu platesti daca nu ai incasari. Dar alte taxe s-ar putea sa platesti. Daca vrei sa stii care, intreaba un contabil.

| relian a răspuns:

Dai ceva pentru ca ai firma deschisa, este o suma mica cred, dar platesti.Este ceva gen cum e si la curent electric, la apa etc, daca nu consumi nimic, tot platesti pentru intretinerea retelei, pentru ca bla bla, ca si la unele banci, platesti ca ai cont la aia, este in computerul lor, deci un fel de intretinere.

Doar asta platesti, in rest nu are ce taxe sa iti ia, odata ce tu nu ai activitate acolo.

| ReddY25 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat