| Izabela000 a întrebat:

Am si eu o intrebare,de fapt mai multe
sa zicem ca peste un an vrei sa te inscrii la o facultate,iar pana atunci vrei sa iti infiintezi un pfa/srl(nu stiu care ar fi mai avantajos in cazul meu dar cred ca totusi pfa) ca sa faci traduceri de exemplu pe fiverr sau alta platforma de genul in mod legal
intrebarea ar fi:daca imi infiintez asa ceva iar dupa ce dau la facultate si desigur ca si intru si vad ca nu mai fac fata si cu facultatea si cu traducerile,ce fac cu pfa ul? o sa trebuiasca sa dau bani din buzunar ca sa platesc taxe,impozite chiar daca eu nu mai activez pe acele site-uri, adica nu ma mai folosesc deloc de pfa doar pentru ca il am infiintat?
si daca ma apuc si nu reusesc sa fac niciun ban trebuie si atunci sa dau bani din buzunar pentru taxe si impozite doar pentru ca am infiintat asa ceva?
Stiti un site sau site-uri de unde pot afla mai multe informatii? dar surse sigure

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de PFA deschizi. Daca el la venit real și nu ai venituri nu plătești taxe. Daca el la norma nu contează cât încasezi, plătești taxe raportat la norma.

Daca nu ai activitate poți îngheța PFA o perioada

| Izabela000 explică (pentru suntserios):

De cate feluri e pfa ul?
de exemplu, daca fac 15 dolari cat platesc taxa?

| suntserios a răspuns (pentru Izabela000):

In principiu de 2 feluri
La venit real
La norma de venit.

La venit real plătești taxele raportat la venitul real incasat.

La norma de venit în funcție de activitatea PFA și dacă codul caen are norma de venit se stabilește o sumă pe an și raportat la ea plătești taxele și impozitele. PFA la norma funcționează până la o anumită sumă incasa pe an. 25.000 euro începând cu 2023.

Taxele sunt destul de complicat de calculat. Se calculează la venitul anual și ai așa de platit:

10% impozit din venitul net sau din norma în funcție de PFA.

Daca încasezi sub 12 salarii minime pe economie brute pe an nu mai plătești altceva decât impozit.

Daca încasezi pe an o sumă intre 12-24 salarii minime mai plătești
10% cass din 12 salarii minime brute
25% cas din 12 salarii minime brute.

Daca încasezi peste 24 salarii minime
10% cass din 24 salarii minime brute
25% cas din 24 salarii minime brute.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci anunți că firma este fără activitate.