| Anonim420420 a întrebat:

Daca pastrez bani pe card din salariu fara sa-i cheltuiesc o sa platesc intretinere mai mare la card anual? O sa am taxe sau alte chestii? Cati bani pot avea maxim pe el?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu platesti comisioane in functie de cati bani ai in cont

| mihai69 a răspuns:

1. Nu.
2. Nu.
3. Câți vrei tu, nu are limită. Dar riști să:
- ți-i „hacker-ească" cineva;
- le scadă valoarea prin inflație;
- nu primești dobândă la ei, sau ai una foarte mică, practic nesemnificativă.
De aceea e recomandabil să faci fie conturi de depozit la termen, fie să-i scoți și să investești pe bursă sau în fonduri de investiții (risc mai mare, dar și câștiguri mai substanțiale dacă nu e vreun mare crash financiar).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu conteaza. Poti sa pui cati bani vrei tu in cont, nu influenteaza comisionul.

| movi a răspuns:

Nu cred ca se platesc taxe, dar ar fi bine sa iti deschizi un cont pentru economii. de ex la brd il poti deschide din aplicatia pentru card si se numeste saving account(atucont) si poti vedea mereu in aplicatie banii, poti sa adaugi bani cand vrei, cati vrei si daca nu extragi primesti si o mica dobanda.

| yonutu555 a răspuns:

Daca vrei sa nu platesti comision eu zic sa ii pui intr-un depozit sau alte oferte in care tu poti castiga un mic procent din suma depusa, de ce sa pierzi bani cand poti castiga!