| Face0ff a întrebat:

Salut,
De ce sa nu-ti iei/de ce sa iti iei credit la banca? Am luat permisul acum o luna si ma gandeam sa intru in banca pentru 4.000€ sa-mi iau o masina pana in 3.500€ din Germania.
Multumesc

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai un loc de muncă stabil cu carte de muncă si cu vechime, banca nu te împrumută.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa iei bani? pai iei bani de a banca pentru ca nu ii ai.
de ce sa nu iei bani? pai pentru ca platesti dobanzi mari si poate nu ai siguranta locului de munca sa stii ca poti restituit.

raspunsurile astea doar tu le poti sti.

| sierra1 a răspuns:

"De ce sa nu-ti iei/de ce sa iti iei credit la banca?" - se numește nevoie satisfăcută sau nu. Asta inclină balanța

| T0T a răspuns:

E evident de ce nu. Pentru că dai mai mult înapoi. Așa se îmbogățesc băncile.
Însă sunt și situații în care ai nevoie de un lucru în momentul respectiv. Atunci trebuie să te decizi dacă poți face sacrificiul și dacă ești în stare să plătești pe parcurs mai mult.

| Wr3nch a răspuns:

Masina din Germania, si cand a aduci in tara descoperi ca mai dai 4000 pe reparatiilaughing) A innebunit lumea cu masinile din Germania.

| Frank51 a răspuns:

Asa am făcut și eu, și regret. Încă și acum plătesc rata pe care am făcut-o în 2017, pentru o mașină care a mai necesitat încă atâția bani. Și mașina nu o mai am din 2018, e aiurea sa iei mașina sau chestii consumabile, merită doar dacă ai un job stabil, de cel puțin câțiva ani vechime.

| Dismally a răspuns:

Bani de la banca este bine sa iei doar pentru a ii investi, ori pentru o nevoie urgenta. Masina, telefonul, televizorul si ce mai iau romanii cu credit nu intra la nici una din cele doua categorii... Deci nu este o idee buna, daca nu iti permiti o masina nu ti-o cumperi.

| Nemessys a răspuns:

Avand in vedere ca este o suma mica pentru o masina si cu ajutorul unui job platit ok, poti achita creditul fara nicio problema, eu zic ca merita.

| Crackman a răspuns:

Dacă ești capabil să plătești repede... Te bagi daca nu riști să rămâi pe drumuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este o suma uriasa, dar numai tu stii daca ai posibilitatile financiare pentru a achita. Adica tu iei 4000€ dar vei da inapoi in jurul a 5000€, trebuie sa iei asta in considerare.

In legura cu masina, eu m-as mai gandi. Masinile germane second-hand aduse in România sunt cele mai sămsărite masini pe care le gasesti, fiindca sunt populare si toata lumea vrea un Audi sau BMW ieftin sa arate ca are "statut". Stii ce inseamna? Ca astia in Germania le-au bușit, le-am fărâmițat dauna totala si le baga la vanzare, vine un Gigel românaș cu un mecanic mituit si o face "ca noua". Ii pune altă caroserie, o vopseste, dar ea a fost busita dauna totala. Ii mai da si kilometrii inapoi sa para ca nu e prea uzata si o vinde cu profit. Deci. pe riscul tau. Eu m-as feri de masini de genul Audi, Merțan, BMW, Volskwagen(ma refer sh, noi sunt bune) deoarece sunt populare si samsarii le cauta des. Trebuie sa te interesezi de o masina cat mai necunoscuta incat nimeni nu are vrea sa o samsareasca. De asemenea cu atat mai bine e sa fie de la o cunostinta sau din Romania. Dar daca ei SH deci cum am zis evita masinile ultra populare, ia-ti ceva ce nu vezi nicicand pe strada. Apoi uita-te la comerciant. DACA ARE MULTE ANUNȚURI NU LUA. Ideal e ca masina pe care o vrei sa fie SINGURUL lui anunț pe site. Daca are multe e clar ca e "business" si sunt manarii la mijloc. Sa te uiti sa nu aiba pete de ulei in poze sub masina, iar pozele sa se vada ca sunt ale unei persoane obisnuite, intr-o curte sau ceva. De asemenea daca masina e din 2008 de ex. si asta zice ca are 30. 000km clar e fake ori a stat degeaba care e tot rau. Dar nici nu lua ceva mai multe de 200-200 si un pic de mii ca deja de cam bubuie. Hai bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu 4000 euro dau avansul la o garsoneira, o inchiriez, si dupa ce o platesc din chiria de pe ea imi iau la fiecare 2 ani cate o masina, adica peste 15 ani laughing dar merita

| DataScience a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=XcGh1Dex4Yo
Uite detaliat in 2 ore si 10 minute de ce sa nu iti iei, good luck! E decizia fiecaruia daca vrea sa devina sclav sau nu.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Daca ai un job ok de ce nu tiai pus bani de o parte din timp pentru masina