| andrei28743 a întrebat:

Salut,de exemplul dacă am cumpărat o mașina pe firma și vreau sa o vând unei persoane, banii trebuie depuși obligatoriu in contul firmei? Gen vreau sa scot mai mulți bani de pe firma și vreau sa ii justific sa fie totul ok, de-asta vreau sa știu dacă banii rămân la mine după vânzarea mașinii sau trebuie sa ii las in contul firmei. Ajutor va rog.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Masina este a firmei, banii intra in firma.
Trebuie sa faci factura persoanei respective.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pașii sunt următori.
1. Firma a vândut mașina.
2. Banii au ajuns în contul firmei.
Firma e sa dtale.
Banii dorești să ajungă acum în buzunarul dtale, în contul dtale personal bancar.
Dacă ești și angajat sau administrator al firmei dtale, bani din firmă poți să îl scoți ca salar în timp.
Dacă ești doar patron, se face așa.
La bilanțul anual.
Sunt venituri și cheltuieli.
Dacă veniturile depășesc cheltuielile, suma ce rămâne este profit brut care este impozabil.
Din el plătești impozit la stat.
După ce ai plătit impozitul la stat rămâne profitul net.
Acest profit net este venitul tău anual dacă ești propietar unic.
Acesta poți să îl reinvestești în firmă, mărind capitalul social, sau cumpărând imobile sau utilaje.
Sau poți să îl scoți ca venit al tău, ca patron.
După ce l-ai scos, va trebui să plătești din nou la stat impozit după acest venit al tău personal.
Așa poți scoate acești bani din firmă, ca să fie totul ok.
În funcție de situația contabilă a firmei dtale la momentul vânzării mașinii, contabila ta poate să îți dea și alte soluții ca să poți scoate acei bani din firmă, dar aceasta este modalitatea cunoscută de mine, ca totul să fie ok și să nu calci deloc legea.
Dar o contabilă poate cunoaște o portiță.
Funda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca întra în contul firmei