| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.
Am avut un accident în care eu am fost victima.
Un domn a intrat în mine în partea din spate a mașinii, mașina mea fiind într-o stare foarte rea au spus că este daună totală.
Ei îmi vor da și bani de asigurare și ofertă pe mașină pentru a o cumpăra de la mine.
Doream să știu, dacă accept să le dau mașina banii vor intra toți odată sau prima oară primesc bani pe asigurare apoi bani pentru vânzarea mașinii?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ei iti vor face doua oferte: o suma pentru cazul in care vrei sa pastrezi epava, una pentru cazul in care nu o vrei. Tu alegi varianta si vei primi toti banii deodată, dar nu te astepta sa ii primesti in termenul stabilit, Euroins mereu intarzie cateva luni.
Nu ai nici o treaba tu la dezmembrari, la fier vechi sau la licitație, e treaba celor de la asigurari ce vor face cu epava.

7 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Nu faci nici o miscare pana nu primesti banii de asigurare.
Dupa ce primesti banii de asigurare mergi la primarie si o scoti de la impozit, apoi mergi la Permise si inmatriculari si o scoti din circulatie.
Ca sa o poti scoate din circulatie trebuie:
- sa o predai la o firma de dezmembrari sau de colectare fier vechi, care sa-ti elibereze dovada ca a fost dezmembrata;
- sa declari ca o pastrezi; in acest caz trebuie sa dovedesti ca ai loc unde sa o pastrezi - proprietate personala.
Dupa ce o scoti din circulatie si predai numerele de inmatriculare (sau le pastrezi), nu te mai intreaba nimeni de masina. Atunci poti sa o vinzi.

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru mi25):

Mașina o s-o cumpere cei de la asigurări (euroins )
Mi-au spus că o scot la licitație și că o să îmi dea bani pe ea
Nu o vând eu cuiva la nimereală
Bine nu sunt obligat dar este mai bine

| mi25 a răspuns:

Nu am inteles cine sunt "ei", cei care iti dau banii de asigurare? De asemenea cum sa le vinzi masina: prin transcriere sau cum?

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru mi25):

Mașina o s-o cumpere cei de la asigurări (euroins )
Mi-au spus că o scot la licitație și că o să îmi dea bani pe ea
Nu o vând eu cuiva la nimereală
Bine nu sunt obligat dar este mai bine
Dar nu știu cum o să o vând, nu m-am gândit probabil îmi vor spune după ce se va face licitația
Cel mai probabil printr-un act de vânzare mă gândesc

| mi25 a răspuns (pentru Necunoscut1306):

Daca este asa, nu trebuie sa iti faci griji: ei o sa-ti dea documentul cu care o poti radia din circultie de pe numele tau, precum si de la primarie de la impozit.

| Necunoscut1306 a răspuns (pentru mi25):

Mulțumesc