| Costel9695 a întrebat:

Salut. De la ce sumă îmi pot deschide legal o firmă de jocuri de sală de dimensiuni mici cât să încapă mică 4 mese de biliard și 2 de tenis de masă? Sunt de la țară și am spațiu să construiesc. Mă interesează cât mă ajung cheltuielile cu înregistrarea firmei și costurile de punere în funcțiune.

Aștept răspunsul dumneavoastră.

Mulțumesc

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cîti bani ai sa demarezi afacerea, iar daca guvernul inchide sălile de jocuri din cauza covid ce vei face? Vei avea bani sa platesti daca te vei imprumuta la bancă? Ca odata ce vrei sa faci o afacere i ti trebuiesc bani multi nu cîteva sute de euro, mii de euro îi ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ti-ar trebui ceva banuti pentru inregistrarea firmei la Camera de comert, apoi contracte cu: Sanepidul, Pompierii, apa si Gunoi, electricitate in jur de 5-10.000 lei.

O masa de biliard este in medie 2000-2500 lei. Tu vrei 4 mese deci sunt 8000-10.000 lei
O masa de tenis costa in jur de 1300-1500 lei - doua bucati sunt 3000
Mai ai nevoie de 1 casa de marcat fiscala -1000-2000 lei
Mai ai nevoie de o masa si un scaun, cel putin pentru cel care supravegheaza sala - cam 1000 lei.
Salariile la 1-2 oameni care supravegheaza sala si aparatura disponibila (cam 3000-4000 de persoana pe luna, cu taxe incluse).

Nu am luat in calcul servirea de buaturi racoritoare sau alcool, care necesita certificari si taxe diferite, plus lazi frigorifice.

PS preturi informative pe emag.ro

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

5000 Euro, fără jocuri de noroc, păcănele.

Răspuns utilizator avertizat
| acerr a răspuns:

Adica un srl? asta nu e mult vre o 300 ron...4 mese nu vad rostul
incepe cu 2 mese de fiecare, un bar mic fa ceva american contry,

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Prea multe mese de biliard, 2 ajung ca faci mai multi bani cand omul sta la coada

| Andrei007007 a răspuns:

Dupa mine ti-ar trebui cam 3.000 - 4.000 euro, acum nu stiu ce sa zic, nu stiu preturile in momentul asta.