| Cristian523 a întrebat:

Imi puteti spune daca este de viitor facultatea politehnica(inginerie si managementul afacerilor). Se cere fizica/chimie? La mate ma descurc, nu este o problema. Sunt in clasa a x-a dar ma gandesc serios la asta. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Fllorentina a răspuns:

Buna happy

Incep prin a iti spun ca este foarte bine ca incepi de pe acum sa te gandesti la viitorul tau! Facultatea pe care ai aleso este una cu un grad de dificultate destul de mare dar la care poti face fata! Este o facultate de prestigiu si foarte buna pentru viitorul tau. Acum asta se cauta mult, ingineri, informaticieni sau contabili. Fiecare firma are nevoie de un contabil, sau un om care se pricepe la computer. Nu te lasa si llupta pentru visul tau happy Daca inveti bine si iti place ceea ce faci sa stii ca vei reusi.

Multa bafta happy

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Asta e o sectie de unde iesi o "struto-camila", nici inginer, nici economist, in economia noastra in care nu functioneaza nimic nu o sa-ti gasesti nimic de lucru. Suna bine dar e inutila, cum e si cea de relatii internationale sau de stiinte politice (si multe altele). O sa faci si ceva fizica, si ceva mate, orice inginer trebuie sa stie si ceva fizica iar mate trebuie si ca inginer, si ca economist. Dupa cum ti-a spus si @michelia inaintea mea, mai ai putina rabdare, sa vedem ce-o fi cu admiterile si pe urma mai vezi ce alegi.

| michelia a răspuns:

Nu te gindi de pe acum. E mult prea devreme sa iei o decizie pentru ca metodologia de admitere e in schimbare.
De ex la ASE anul asta se da examen din matematica si economie, nu se mai intra in baza mediei de la bac.
Cine stie cum va fi si la politehnica peste 2 ani? Oricum la ce facultate ai ales tu, e legata mai mult de economie si in nici un caz de chimie sau fizica. Deci astea sint ca si excluse ca probe.
Ar putea fi pentru alte sectii de la politehnica: mecanica, textile, chimie industustriala etc.