| Andrewe a întrebat:

Salut,in decursul zilei de astazi am fost anuntat precum ca saptamana viitoare voi trebui sa semnez cererea de demisie si ca peste 2 saptamani nu voi mai lucra.Nu vreau sa imi dau demisia iar seful firmei spunandu-mi ca trebuie sa reduca din personal.Ar trebui sa semnez? Sau ma poate concedia fara preaviz daca nu semnez?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu fi timpit! Daca reduce din personal, trebuie sa iti desfiinteze postul, nu sa iti dai tu demisia. SUB NICI O FORMA nu iti dai demisia!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu semna demisia.
Vor fi obligati sa te dea afara cu somaj (disponibilizare). In felul asta, nici nu pot angaja alta persoana in locul tau.
Daca iti semnezi demisia, nu vei beneficia de indemnizatia de somaj.

| Vântulalb a răspuns:

Te pune sa semnezi demisia ca sa nu ai dreptul la somaj?
Daca nu semnezi cum vrea el, iti poate desface contractul de munca cu ceva legat de disciplina. Care e urat.
Daca te forteaza, reclama la ITM.

| Sekim a răspuns:

Okay, hai să lămurim chestia asta odată pentru totdeauna. Vorbind din punct de vedere legal, angajatorul NU poate forța un angajat să demisioneze pentru asemenea motive sau să îl concedieze. Decizia de concediere se comunică în scris din timp și trebuie să conțină in mod obligatoriu motivele care determina concedierea, acestea fiind : abaterile disciplinare in mod repetat, daca ai fost arestat pentru mai mult de 30 de zile, daca ești inapt fizic sau psihic ( constatat medical ), daca postul tau este desființat și dacă nu corespunzi profesional. In cazul in care angajatorul te forțează să îți dai demisia sau te amenință exista 2 variante : a ) se face o plângere la protecția muncii și b ) dai angajatorul in judecată.
Discutând liber situația ta, angajatorul este conștient de legile prezente și te pune sa semnezi tu demisia. Tine minte, el nu te poate concedia daca tu nu vrei, deoarece se încalcă drepturile tale, însă, daca semnezi cu mana ta demisia, totul este legal. Daca te amenință cu ceva, nu înseamnă că are voie sa o și facă.

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns:

Daca semnezi demisia pierzi dreptul la somaj.
Nu semnezi nimic.

| nicunicu3 a răspuns:

Daca zice asa ceva, da inainte cu 2 saptamani scrie in contract trebuie sa anunti si sa semnezi demisia sa isi caute personal, dar fi atent faza mai tare, daca tu semnezi el in 2 saptamani este obligat sa aduca pe cineva, dar daca te da el afara timp de 6 luni nu poate sa mai angajeze pe postul tau si +nu iei somaj daca iti dai demisia.Si poate sa zica ce vrea despre comportament sau nu stiu ce, daca ai mai mult de 3 luni si ai contract nedeterminat ii zici asa tata, trebuie sa imi dai 3 avertismente inainte sa ma dai afara ca am facut ceva gresit am injurat etc, nu sa ma dai afara ca cica am facut o mica greseala, si sa te dea el afara pe motiv reducerea angajatilor, lasa-l pe el sa te de afara.Iti zic si de ce, in Romania sunt o gramada de pile si neamuri peste neamuri in firme, el asta vrea, te invat din afaceri, el vrea sa iti dai demisia sa il bage pe fisu in locul tau, dar daca te da el afara fisu sta 6 luni pe bara ca firma nu are voie sa angajeze sub nici un fel asta este drept prin lege, asa foloseste-te de avantajul tau, si de nevoia lui de a nu-i da ce vrea.Tot tu esti in avantaj, daca te da el afara ai si somaj si l-ai lasat si fara om 6 luni sa stea sa traga el daca vrea sa te dea afara, daca iti dai demisia 0bani fara somaj el e fericit ca e fisu acolo si gata.Mai bine sa fii al dracu ca atunci se tem si nu mai fac.Eu iti zic ca sa nu mai fii luat de prost de toti prosti bagati pe pile.Foloseste legea in avantajul tau si nu demisona, nu fi prost sa ii lasi pe ei sa castige ceva dupa urma ta, sa muceasca sa ajunga unde esti tu. Funda?