| Mihh1 a întrebat:

M-am decis sa parasesc locul de munca. Vineri am fost la un interviu, am fost acceptat si sambata i-am comunicat sefului situatia, a fost de acord in schimb a spus ca de luni o sa fac cererea de demisie si o sa o preia contabila, fapt ce mai dureaza aproximativ 2 zile dupa ce semnez demisia. La cateva ore mi-a spus ca ar vrea sa ma mai tina ori o saptamana, ori doua, insa eu nu as vrea sa mai stau cele doua saptamani... As prefera sa mai stau cele doua trei zile pe care mi le-a spus el sa mai stau pana se inregistreaza cererea de demisie etc. in fine... 3zile ar fi ok, dar in schimb dureaza actele pe care trebuie sa mi le fac la firma respectiva, ca sunt multe acte de facut si nici nu as vrea sa mai stau la firma actuala.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca cu demisie si fara respectarea perioadei de preaviz, chiar daca respectarea acesteia iti este ceruta de actualul angajator, dar te expui la desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
Doar daca ai fi in perioada de proba poti pleca cu o simpla notificare si fara preaviz.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau baiat?

| Irinelp a răspuns:

Nu poți pleca fără preaviz cu excepția acordului patronului de unde pleci dar pentru asta nu trebuie să demisionezi, trebuie să faci o întrerupere amiabilă a contractului de munca. Pentru demisie este mai bine să se trimită cererea prin poștă cu recomandat ca patronul să semneze primirea plicului, dacă nu patronul poate să nu semneze cererea de demisie și să spună că nu i-ai dat-o