| Claudes a întrebat:

Saptamana asta mi-am pus cererea de demisie si trebuie sa stau 20 de zile pe preaviz (sau pana gasesc un inlocuitor) Pana acum aveam voie sa merg cu masina acasa si sa ma plimb cu ea cat voiam, acum mi-a zis managerul de sucursala ca daca sunt pe preaviz nu mai am aceasta facilitate, adica sa merg cu masina firmei acasa. Poate sa fie o astfel de regula, sau doar mi-a zis el asta pentru ca ii e ciuda ca plec?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Mi-e greu sa cred ca ti-ai negociat la angajare si respectiv ai stipulat in contract masina fulltime. Asa ca bineinteles ca poate sa instituie regula ca masina sa ramana la firma cand termini programul.

| Claudes explică (pentru Holiday):

Pai mi s-a zis cand m-am angajat ca am dreptul sa merg cu masina acasa, km care nu se pun la km personali si ca am dreptul la un anumit nr de km personali pe an (3.000 parca). Nu mi s-a zis ca daca voi fi pe preaviz nu voi mai avea acest drept. Mi se pare cam aiurea acum, sa nu-mi dea nici macar masina acasa si sa nu le convina nimic, doar pentru ca plec in alta parte.

| gheorghe699 a răspuns (pentru Claudes):

D-le este f normal,si d-voastra daca ati fi patron, nu ati lasa unul care este in preaviz sa mearga acasa cu masina firmei, observ ca unii teribilisti.ce-si spun cu emfaza "sunserios"spun ca patronii fac regulile, dar ar vrea sa faca el regulile? este normal, patronul este proprietarul masinii al firmei el decide.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Regulamentul intern se face cum vrea conducerea. nu e nevoie sa fie nicio regula, ei fac regulile.

| Claudes explică (pentru suntserios):

Mda...macar de s-ar putea face demisia la zi...

| Doja a răspuns:

Da, e normal. Pentru ca daca pana acum iti mai putea retine din salariu pentru plata eventualelor daune, acum esti pe linia dreapta spre iesire.

| gheorghe699 a răspuns:

Este normal ca managerul ti-a cerut sa nu mergi cu masina acasa ..pana acum te lasa ca voia el, erai angajatul lor si te ajutau.

| Claudes explică (pentru gheorghe699):

E destul de aiurea, pentru ca eu sunt agent livrator. Firma este la periferia orasului. Joi am avut ultima livrare foarte aproape de casa (cam la 500m) si in loc sa raman cu masina direct acasa, a trebuit sa ma intorc vreo 10 km pana la firma, sa las masina si sa iau autocarul firmei...e corect asa ceva?

| Holiday a răspuns (pentru Claudes):

Masina este proprietatea firmei respective si o da sau nu acasa angajatului dupa bunul plac. Repet, daca nu exista in contractul de munca stipulate alte prevederi care sa-ti garanteze pe perioada angajarii masina de la firma in folosinta fulltime.

| gheorghe699 a răspuns (pentru Claudes):

Nu este corect, dar trebuia sa te astepti, din moment ce ai spus ca pleci, nu este fericit patronul ca te-a pierdut...