| SergiuuS a întrebat:

Salut, în viitor doresc sa fac o spălătorie self-service. Trebuie sa deschid o societate comerciala? Ce acte sunt necesare pentru a face asa ceva?
Și exista fonduri europene pentru asa ceva?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E nevoie să înființezi o firmă.
Toate actele și demersurile le afli de la Camera de Comerț.
https://www.startupcafe.ro/infiintare-firma-srl-pfa-romania.htm
Și exista fonduri europene pentru asa ceva?
Fonduri europene există pentru proiecte care îndeplinesc anumite condiții.
https://fondurile-europene.eu/? gclid=CjwKCAiAjp6BBhAIEiwAkO9WulhwimRsMKxCg66UUSonnE-EpURHxiisMhxUEmgFxhDn-msUoeiSyRoCZC8QAvD_BwE

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, firma, si in primul rand iti trebuie contabil, pentru ca oricum iti trebuie contabil si daca prima oara iti gasesti contabil atunci el iti v-a spune toate demersurile si actele pe care trebuie sa le faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autorizatii primarie mediu etc
Normal ca trebuie firma
Fondurii pentru orice sunt dar numai uni au parte de ele si costa sa ajungi la ele