| Sk_Alex_1995 a întrebat:

Salutare tuturor, as dori sa deschid un service auto si o spalatorie, doresc sa obtin fonduri europene nerambursabile pentru constructia acestora. Problema e ca nu stiu unde sa incep si unde sa termin, deoarece e prima oara cand fac asa ceva am nevoie de ajutorul dumneavoastra, de un sfat, de o indrumare mai ales cei care au trecut prin asa ceva, unde trebuie sa merg, ce acte imi trebuie, imi trebuie firma deschisa inainte pentru asa ceva? I need help!

2 răspunsuri:
| lindemona a răspuns:

Buna,

Fondurile Europene nu se acorda doar pentru agricultura. Sunt multe domenii in care poti obtine astfel de fonduri. De obicei se acorda pentru afaceri care au mare nevoie de o sustinere financiara. Trebuie sa te adresezi unui consultant in fonduri europene, el este cel mai in masura sa te ajute cu actele necesare pentru dosar, cu depunere etc. Oricum fara un specialist nu poti depune dosarul. In plus, depinde si de experienta si influenta expertului in fonduri nerambursabile.

Depinde ce fel de fonduri exista pentru tipul de afacere pe care doresti sa deschizi. Exista fonduri adresate celor care doresc sa isi deschida o afacere si fonduri pentru dezvoltarea afacerii.

| Arezki a răspuns:

In primul rand fondurile europene nu se acorda asa usor. In general se acorda pentru agricultura. Chiar daca iti faci dosarul cu toate actele necesar acesta poate sa nu fie aprobat deeoarece comisia de cercetare sa considere ca nu e o afarcere profitabila. Iar fiecare banut trebuie justificat in acte
Eu unul cred ca nu o sa iti aprobe pentru spalatorie si service auto