| MadalinZ123 a întrebat:

Salut! Intrebare pentru cei care au folosit/folosesc platforma de trading XTB: castigurile nete rezultate din cumpararea/vinderea de stocuri pe piata SUA sunt sau nu scutite de acel impozit de 10% din Romania?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câștigurile tale le vei încasa și vor fi venituri ale tale. Orice venituri care le ai, indiferent de unde, din țară sau din străinătate, trebuie să plătești impozit după ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa platesti acei 10% impozit, de ce sa fie scutite? laughing
oricum. nu ar trebui sa te ingrijoreze asta, 10% e puti nfata de alte tari. plus ca, daca ai catig mic, atunci impozitul e mic si nu te influenteaza, iar daca castigul e mare, impozitul devine o suma mai mare dar tot multi bani vei avea. laughing