| Silviullet a întrebat:

De ce romanii cumpăra biciclete noi in loc de SH care poate sunt si la jumatete de pret?
Cum ati vedea un astfel de business? (cumpararea de biciclete la preturi sub piata si vinderea lor la un pret mai atractic decat cel nou)

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Odata ce ai cumparat bicicleta ori ca este nouă ori second hand nu o poti vinde dublu, pretul ei se înjumătățeste din momentul in care iasa din magazin, o vinzi, dar cu mai putin in pierdere.

| Silviullet explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu exista asa ceva, ca o bicicleta sa si piarda valoare cu 50 fupa ce ai cumpărat-o! Cel mult 20%.
Si nu era vorba sa vinzi dublu, peste pretul din magazin. De exemplu iau una care noua e 500e, o iau cu 300 si o dat cu 350.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Silviullet):

Succes

| RAY a răspuns:

Ca alea sh sunt furate de la națională Franței și nu vor sa fie puși pe alergat, asa ca stau calm și cumpăra ceva nou sa fie și a fiului, strănepotului

| Silviullet explică (pentru RAY):

In ziua de azi o bicicleta nu mai ajunge la stranepoti...
Fiecare generatie cu idei mai avansate.
De ex crezi ca oamenii din ziua de azi pot sta cu Nokia 310 in loc de un smatphone? Nu! Exact si cu bicicletele, nu merita sa iei bicicleta bunicilor.

| RAY a răspuns (pentru Silviullet):

Nu prea ești popular printre prietenii

| Silviullet explică (pentru RAY):

Nu prea am prieteni

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nimeni nu vrea sa mai repare o bicicleta veche sau ruginita.
Un business cu vanzarea de biciclete vechi nu-l vad mergand sau fiind profitabil, tocmai pentru ca nu costa chiar atat de mult o bicicleta noua, care-i preferata.

| mihai69 a răspuns:

Ok. Biciclete sh.
De unde? Ai fost prin vreun talcioc să vezi ce se vinde? Sincer, din alea n-aș lua nici gratis.
Nu mai spun de garanție. Tu ai putea să oferi barem 6 luni?
In opinia mea nu ar merge un astfel de business, dacă vrei să-l faci la modul serios. Profitul ar fi prea mic și aleator.

| Silviullet explică (pentru mihai69):

Nu biciclete de bazar, biciclete bune, care nu sunt furate, ci cumparate ca mai apoi sa fie revândute.
Ce garantie poti avea la o bicicleta? Ca iti face revizia 1 data pe an timp de 3 ani gratis? Care costa in jur de 100lei?
Daca ti se rupe ceva la bicla, stai linistit ca nu ti asigura nimeni nimic?

| mihai69 a răspuns (pentru Silviullet):

Repet întrebarea de mai sus: de unde iei tu biciclete sh suficient de bune ca să le poți revinde?
Cât despre garanție, vezi care e politica Decathlon de exemplu.
Apropo, ei au și un raion de echipamente sportive sh.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt deja magazine ce vand biciclete SH.

| Catrice a răspuns:

Da chiar de ce sa nu iei ceva la jumate de preț care sa te tina 5 ani in loc sa iei la preț întreg și sa te tina 15 ani? Ce prost e romanul...

| Silviullet explică (pentru Catrice):

Ha?! De unde le scoți?
O bicicleta nu e ca un telefon sau electronic ceva... O bicicleta sh poate fi la fel de buna, poate mai buna ca una noua.

| Catrice a răspuns (pentru Silviullet):

Mhm

| RxTx a răspuns:

Pt ca salariile sunt mici
Una e sa ai salariul 7000 euro / luna doar asa ca esri tu cetatean elvetian si iti da starul 6000 euro/luna daca vrei sa fii asistat social toata viata
Alta e sa muncesti pentru chirie mancare intretinere si wbia reusesti sa puindeoaprte 50 lei/luna sa iti iei peste un an o bicicleta de 100 euro cuncare sa te duci la munca

| goguPatent a răspuns (pentru RxTx):

Absolut nicio logică în ce ai scris tu aici și nicio legătură cu întrebarea. De ce spamezi in halul asta TPU-ul?

| goguPatent a răspuns:

Pentru că nu sunt chiar atât de scumpe și măcar ești sigur că nu e furată

| Silviullet explică (pentru goguPatent):

Bicicletele sunt chiar scumpe!
De la cateva mii (cel putin 2000lei) una relativ ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar merge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer noua virgina vb aia. cu garantie frumos curata ingrijita ca un bebel de mine de aia prefera noua. eu am dat 5000 pe o merida noua si am mai bagst jncs 1000 si pe ea tot nou deci ce safisfactie am ca ii doar a mea si nu au stat alte funduri pe ea