| danutz121219906 a întrebat:

Salut merita sa fac un credit la banca pentru a achizitiona un autoturism? Si daca da ce banca imi recomandati? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Daca nu vei folosi masina sa produci bani (taxi, transport), atunci nu merita sa iei un credit de la banca. Creditele se iau pentru investitii rentabile, care isi cresc valoarea in timp sau care sunt aducatoare de venituri. Acele venituri suplimentare sau cresteri ale valorii trebuie sa amortizeze complet sau macar partial creditul si dobanda, altfel decizia apelarii la credite este una nefericita. Valoarea unei masini personale va scadea treptat si nu va produce bani nici macar pentru acoperirea costurilor de utilizare ale acesteia. In concluzie, masina este una dintre cele mai proaste investitii posibile din punct de vedere financiar. Iar daca acea masina este o necesitate fara de care nu se poate trai decent si nu ai suficienti bani lichizi, atunci incearca sa minimizezi creditul cat de mult poti.

| danutz121219906 explică (pentru Porcusorul):

Nu nu o voi folosi pe post de taxi raspunsul dvs m-a pus pe ganduri vreau sa achizitionez un autoturism pentru uz propriu stiu ca valoarea ei va scadea si nici nu aveam de gand sa o iau ca dupa 2 ani sa o dau cu bani mai multi stiu despre ce e vorba doar ca nu prea ma indur sa dau 1000euro sau 1500 pentru o troaca de masina in care va trebui sa mai investesc m-am gandit sa scot 4-5 mii de la banca si sa imi iau una care sa ma tina macar 1-2 ani fara sa investesc masiv in ea ai mare dreptate dar este foarte greu sa pui ban pe ban si mai ales cand trebuie sa strangi o suma cat de cat o sa ma gandesc mai bine oricum multumesc

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai alta solutie pentru banii aia merita... iti recomanda banca la care incasezi salariul ca vei avea o dobanda mai mica

| AndCat26 a răspuns:

Nu prea e rentabil sa faci un credit. Te gandesti ca platesti si multi ani, si posibil in timpul asta sa se intample ceva doamne fereste si sa ramai fara munca. Dar daca n.ai alte solutii, asta e.