| emyrus a întrebat:

Vreau sa-mi iau un credit si nu stiu de la ce banca. Pe care o recomandati?

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Nu recomand sa mergi la un broker.Acesta cunoaste doar conditiile generale, nu cunoaste fluxul si micile lucrusoare care fac diferenta din interiorul bancilor.
Iar pe site-urile unde poti sa-ti introduci datele pentru un calcul nu este relevant.Niciodata nu vor fi trecute acolo toate comisioanele sau detaliile.
Inainte de a-ti lua un credit studiaza bine piata bancara si mergi la mai multe banci pentru o oferta. Cere grafice de rambursare, liste de tarife si comisioane si contractul de credit.
In prezent a aparut un tip de credit cu dobanda fixa la lei, depinde ce valoare vrei sa aiba creditul. Daca este unul de nevoi personale poti sa mergi pe un astfel de credit cu dobanda fixa, daca este ipotecar, iti recomand sa-l faci in euro. Daca vrei neaparat lei s-ar putea sa nu te incadrezi. Suma este indirect proportionala cu dobanda; cu cat dobanda este mai mare, cu atat suma creditata scade.

| Daniela_Constandache_1974 a răspuns (pentru Krina):

Si ce banca ar putea fi?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ia la rand bancile importante si vezi pentru suma de care ai nevoie la care dintre ele ai conditii mai avantajoase. Cel mai simplu este sa calculezi pentru fiecare cat vei plati concret intr-un an (amortisment+dobanzi+taxe+comisioane+prime de asigurare), precum si in ce conditii banca poate modifica dobanda.
Fiecare banca are avantaje si dezavantaje si chiar in cadrul aceleiasi banci, conditiile difera foarte mult in functie de tipul creditului. Eu am de vreo trei ani un credit de nevoi personale cu ipoteca de la ING si pana acum nu am ce sa le reprosez.

| Andrei_Stoinea_1995 a răspuns (pentru regis):

Salut cat timp de angajare iti trebuie sa faci la ING? Eu am 4 luni se poate face?

| regis a răspuns (pentru Andrei_Stoinea_1995):

Din cate stiu minim 6 luni, dar trebuie vazut la ei.

| Irina a răspuns:

Cel mai bine apelezi la un broker de credite. ii spui detaliile si el analizeaza ce e mai bine pentru tine. E mai avantajos si ca timp si calitate

| DenissaDeea a răspuns:

Te poti interesa direct la banca de la care vrei sa faci un credit si care iti ofera un avantaj la platirea ratei si a conditilor de creditare.conditiile bancilor difera de la una la alta la creditare persoane fizice, cu ipotecar sau fara ipotecar.

auran
| auran a răspuns:

Compara aici: http://www.vreaucredit.ro/

| gabimaris a răspuns:

Iti recomand ING bank, consultantii sunt pregatiti sa raspunda intrebarilor tale, iar tu trebuie sa te pregatesti sa le pui cat mai multe intrebari ca sa te lamuresti cati bani iei acum si care e totalul banilor pe care ii restitui in Ţ ani! Trebuie sa vezi daca dobanda e fixa sau variabila pe toata durata contractului, daca ai asigurare de viata inclusa, cat platesti pentru ea, daca vrei sa restitui creditul mai devreme care sunt conditiile (aici am avut eu o experienta neplacuta cu brd) si nu in ultimul rand SA CITESTI, SA INTELEGI si abia dupa aia SA SEMNEZI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Daca vrei sa faci un credit si nu ai idee unde sa te duci si nici timp, te rog sa ma contactezi la numarul : 0762655639 Astefanei George, Consultat financiar bancar. Reprezint firma KIWI FINANCE ( www.kiwifinance.ro ). Portofoliul nostru cuprinde 26 de banci cu peste 60 de produse. Eu iti pot oferi toate detaliile necesare tie pentru a. ti face o idee cat mai clara despre orice produs al oricarei banci. Daca apelezi la noi pentru un produs bancar (credit, card de credit, leasing refinantare etc) nu inseamna ca vei plati ceva in plus noua sau bancii. Serviciile noastre sunt total gratuite.

| Lucia_5256 a răspuns:

Salut.De exemplu eu am facut acum 2 saptamaini un credit de nevoi personale.
Dupa ce am umblat pe la toate bancile posibile in cautarea unei oferte cat mai avantajoase, am ales pana la urma la citi bank.Si chiar sunt multumit.mi sa-u parut foarte seriosi.este vorba de 60000 ron pe 6 ani cu rata fixa si dobanda fixa fara garantii sau giranti si fara comisioane sau nu mai stiu ce taxe ascunse, banii ia-m primit in 24 de ore si in plus nu e nevoie de documentatii multe.mi-au cerut doar o adeverinta de salariu si o copie de buletin.
Daca vrei pot sa iti dau numerul de tel a baiatului care m-a ajutat sa fac creditul
0743326754 sau 0725250185 din cate imi aintesc il cheama Nicu