| Oyasumi a întrebat:

Salut, pentru a infiinta un ONG am nevoie de un sediu. O ruda a spus ca e de acord sa-mi dea voie sa trec locuinta sa (el fiind proprietar). Cum pot realiza contractul de inchiriere? Care este procesul? Nu doreste niciun ban pentru asta, scriu in documente ca pentru 1 leu?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu e nevoie să faci contract de închiriere. Asta ar însemna ca proprietarul să plătească impozit pe veniturile din chirie.
Poți face un contract de comodat. Este la fel ca un contract de închiriere, doar că în el se specifică faptul că bunul (în cazul de față, spațiul) este dat în folosință fără ca tu să plătești ceva.
Uite aici un model:
https://primariabraesti.ro/formular/Contract%20de%20comodat.pdf

| Oyasumi explică (pentru adryang78):

Il completam, nu-i nicio problema. Dar unde-l duc dupa?
Si acum alta intrebare, posibil retardata, completez formularul tau cu numele meu? sau ar trebui sa pun numele ONG ului? Dar ce date sa aiba ONG ul daca eu nici nu exista, clar ar fi sa pun numele meu. Asa este?

| adryang78 a răspuns (pentru Oyasumi):

Da, pui numele tău, fiindcă, printre altele, vei avea nevoie de dovada sediului social atunci când înființezi ONG-ul.
Contractul în sine nu trebuie înregistrat la administrația fiscală, fiind de comodat, întrucât nu implică venituri pentru proprietar. Vei avea nevoie de el doar la Registrul Comerțului, atunci când înființezi firma.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți așa. Un contract de închiriere este legal dacă este înregistrat la finanțe și de plăteste impozit pe chirie.

| mihai69 a răspuns:

Cum ți s-a spus deja, fă doar un contract de comodat. E suficient, și e cel mai simplu și convenabil.