| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Recent mi-am deschis un cont la o banca si m-a pus sa semnez pe un pad semnatura digitala, pot sa imi foloseasca semnatura? Nu stiu exact cum functioneaza.

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Char daca ar putea, nimeni nu o va face. Semnatura furata e fals in acte, si se pedepseste grav.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai semnat la o banca, deci la o insitutie oficiala cu securitate masiva. Nici o sansa sa-ti fure cineva semnatura de acolo si (acum sincer, chiar nu ar avea ce sa faca cu ea).

Marea problema este ca tu sa nu dai tu pin-ul bancar nimanui, niciodata, ca sa nu ramai cu contul gol, fiindca asta este posibil.

| sierra1 a răspuns:

Sigur că o folosesc să dea o notă de legalitate contractului dintre ei și tine

| mihai69 a răspuns:

Sigur că o folosesc, de aia ți-au scanat-o. Doar că o folosesc numai în interes intern, ca să compare un document semnat de tine cu acea semnătură inițială. Atât, și nimic mai mult.

| Brizbriz a răspuns:

Da, evident, si nu conteaza ca e digitala sau nu, se poate scana binemerci si daca e fizica

insa, o banca, nu o sa o faca niciodata, pentru ca nu isi risca ei profitul ENORM, ca sa te fure pe tine de cativa lei

| haileewatson a răspuns:

Nu

| MrAM a răspuns:

Da, o sa iti foloseasca semnatura pentru a-ti deschide contul bancar.