| IonutZEW a întrebat:

Salut, sunt clasa a VIII-a, si vreau sa intru la un liceu tehnologic de constructii masini, inginer automatizari sau ceva. Eu dupa ce termin o facultate vreau sa ma duc afara, sa strang bani de o masina (Unde ar trebui sa ma duc si cam ce conditi ar trebui sa am?) Adica ma refer, ca vreau sa stau 1-2 ani ca sa strang bani de un BMW, pe care as vrea sa-l iau tot de acolo, daca e mai ieftin ca-n Romania bine-inteles, si zic asa daca ma duc afara cat de greu e sa caut un job, cat de greu e sa ma angajez in afara? Caci chiar as vrea sa faca asta, dupa ce imi iau o masina si am bani de taxa, inmatriculare si mai stiu eu ce, o aduc in Romania (cu mine cu tot) si dupa o sa ma angajez in Romania. In ce tara e bine sa ma angajez si cam cat castig pe luna? Inginer-automatizari (asta sunt 2 dintre profilele de la Liceul Tehnologic de constructii de masini din mioveni) Cam cat castig pe luna, si unde ar trebui sa ma angajez si cat de greu va fi bineinteles.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da o ma in spanac de treaba. Te prostituiezi pentru un BMW? Asta e tot scopul tau in viata la cei 14-15 anisori ai tai? Sa pleci afara sa iti iei un BMW ca toti cocalarii de fac foame 3 ani pentru o masina dupa care nu mai au bani nici de benzina?

| IonutZEW explică (pentru suntserios):

Sunt baiat -_- si nu wtf, vreau sa-i fac prin munca cinstita, voiam sa stiu daca voi castiga mai mult in afara pe acelasi post decat in Romania.

| suntserios a răspuns (pentru IonutZEW):

Nu m-am referit la sensul cunoscut al cuvantului prostituezi. Ideea era ca aparent tie nu iti pasa de cariera sau viitoar ci doar de bmw ala.

Si logic ca in alta tara mai dezvoltata vei avea un salariu mai mare... ai impresia sa vestul si estul europei sunt la acelasi nivel cand vine vorba de salarii?

| popa07ady a răspuns:

Vezi-ti diploma in mana, capacitatea de munca, cunostintele acumulate, experienta in domeniu, apoi poti vorbi de munca in strainatate.Crezi ca in strainatate sunt cainii cu covrigi in coada?