| IonutZEW a întrebat:

Am 14 ani jumate si oarecum stiu ce voi vrea sa fac cu viata mea, de pe acum vreau sa ma apuc de sala ( am vreo 92 kg [grasime] ) (Asta-i un plan pana in 18-19-20 ani).
Vreau sa dau la un liceu tehnologic de constructii masini si daca e poate fac si facultatea. Apoi dupa majorat voi vrea sa dau de carnet, si dupa vine planul cel mare, vreau o masina BUNICICA, nu de 3000 euro cum vezi pe strazile noastre, undeva intre 6000-10000euro. Bun. Voi vrea sa fac acesti bani plecand in tari straine, spre exemplu in Germania ca muncitor necalificat (un exemplu) am vazut anunturi cu 1500euro/luna. Pe cand in Romania, maxim 500euro/luna, si nu vreau sa stau 10 ani in Germania sau mai stiu eu ce, 1-2 ani maxim, pana strang bani de masina, si alte necesitati ale mele (telefon, un laptop pentru mai stiu eu ce, bani rezerva in cont pentru cand o sa mai am nevoie de piese de masina etc etc. Vreau sa va cer parerea, ce credeti ca-i mai bine, sa plec in Germania 1-2 ani pentru 1500euro/luna sau sa stau in Romania pentru 500euro/luna (pentru familie si rude, ca prietenii mei nu cred ca o sa se tina relatiile, nu sunt niste prieteni care sa "reziste" intr-un fel) Caci voi vrea sa strang acesti bani, apoi ma intorc in Romania, caut un job si aici si daca tot ma obisnuiesc in acea tara straina, poate o sa ma stabilesc candva acolo, poate. Deci intrebarea mea este, merita sa muncesti/traiesti peste hotare sau in Romania? Dorinta mea cea mai mare de pe la 7 ani, a fost sa stiu, sa vad, sa simt, sa traiesc in alta tara, sa vad cum e si pe la altii, nu ca la noi.

Răspuns Câştigător
| Radu345 a răspuns:

Vrei mașina și o vrei din banii tai. Felicitari!
Cu ce te pot eu ajuta?
O sa îți dau un sfat pe care sunt sigura ca îl auzi peste tot"Învață, învață și iar învață".Nu ma refer chiar tot timpul dar cât de mult poți.Fa facultatea obligatoriu și încearcă sa te axezi foarte bine pe un domeniu. Vrei la construcții masini.
Dacă ești pasionata e super. Poti sa deci un inginer in acest domeniu și așa poți sta liniștita in Romania.
Pe de alta parte, dacă pleci o sa fi singura, o sa îți fie greu, nu vei avea pe nimeni.Nu te gândi ca este așa simplu și pleci rapid.Nu este așa și o conștientizezi mai târziu.
Tu poți vedea cum decurg lucrurile, cum te descurci cu învățatul, sa mai iei o mediatatie.Nu te axa pe munca de jos.Trebuie sa te gândești ca vrei un job stabil, bine plătit.Nu te grăbi sa îți planuri de acum.
Niciodată socoteala de acasa nu se potrivește cu cea din târg așa ca tine minte ca nimic nu e bătut in cuie.

Succes in ceea ce vrei sa faci!

| IonutZEW explică (pentru Radu345):

Pai da sa zicem, ca ies inginer in Romania (am o medie de 7 la mate, 6 la romana, 6 la engleza, si la restul 9-10, mai sunt si 2-3 cu note de 5-6-7 (franceza spre exemplu) Nu sunt eu genul sa invat mult pentru ca nu ii vad rostu', in Romania sunt mai mult pe relatii, pile, etc. De asta vreau sa ma duc peste hotare, sa strang bani de masina, dar stabilit voi ramane in Romania, pentru c-am un apartament, eu sunt tanar, pe la 21-22 ani ma angajez si in Romania, ca doar atata vreau sa stau sa strang banii de masina, si de alte necesitati, Eu fiind tanar, si ma refer, la 20 ani plec in tara straina ok? la 22 ma intorc, eu inca sunt tanar inca gasesc un loc de munca usor in Romania, daca ma duc si am 35 ani, la 35 ani ma gandesc ca gasesti mai greu, eu la 22 ani nu plec de acasa la prietena sau mai stiu eu ce, in mare parte pana ma angajez tot cu parintii stau, si chiar si dupa ce ma angajez tot asa voi face, pana ce au zis ei ca se vor muta, daca nu, eu tot sunt tanar, viata o am in fata nu am de ce sa o ratez, am sa ma duc acolo 2 ani fac bani de ce am eu nevoie, vin in Romania, imi gasesc un loc de munca stabil, si raman cu : Apartement 2 camere mioveni/arges, masina personala, serviciu aici, si cam atat. Dar daca vine ziua sa plec din tara definitiv, sa ma stabilesc altundeva, atunci aia va fi alegerea mea si nu cred c-as putea schimba ceva cu asta. Eu asta ziceam, ma duc acolo in mare parte pentru salariul destul de mare pe care l-as primi si dupa care ma intorc in Romania si duc o viata normala aici happy

| Radu345 a răspuns (pentru IonutZEW):

Eu înțeleg ce spui dar de obicei cine se duce in străinătate sta mai mult de 2 ani și ii este foarte greu cu plecarea.
Crede-ma ca nu este așa ușor.
Eu îți urez succes! Sper sa îți îndeplinești planul!

| IonutZEW explică (pentru Radu345):

Pai fix 2 ani doresc si eu sa stau, sa fac rost de acei bani pentru masina si atat ^_^

| MihaelaDart a răspuns (pentru IonutZEW):

Ai uitat un singur lucru. Ei 1500 euro sa zicem in Germania, dar din astia ramai cu cativa, banii se duc chirie, utilitati, hrana si vei vrea sa-ti iei si haine. Cam 700-800 euro iti raman sau mai putin posibil. Iti poti lua cu 1000 euro o masina buna din Germania, nu e musai sa investesti in mai mult. Oricum Dumnezeu sa te ajute in ceea ce vrei sa faci, desi pana in ziua plecarii, mai bine termina-ti studiile, cresti tu si peste cativa ani nu stii ce se va intampla. Daca vrei sa pleci in Germania, apuca-te de pe acum de limba germana si poti sa faci niste cursuri de specializare (Ausbildung) in Germania pentru a deveni calificat si salariul creste. Cursurile la ei nu se platesc, ci ei te platesc pe perioada scolarizarii.

| IonutZEW explică (pentru MihaelaDart):

Nu neaparat in Germania, am dat un exemplu, poate merg in Anglia (stiu engleza foarte bine, sau in alte tari vorbitoare de lb engleza)

7 răspunsuri:
| Burtea_Daniel_1998 a răspuns:

Nu merită pentru ca și dacă faci bani Îți zic din experiența ca nu o sa te mai simți la fel ca om pentru ca nu o sa prea socializezi cu străinii, majoritatea sunt închiși cu imigranții. O sa simți cum se scurge viața din tine fără sa faci nimic în afară de bani. Nu te du pentru ca o sa ratezi toate momentele cu prietenii și familia și în fond e foarte greu sa te despărți de un stil de viață și sa te duci la altul. Stai în România cu persoanele dragi ca sa iti fie bine.
Funda?

| IonutZEW explică (pentru Burtea_Daniel_1998):

Pai mda dar, daca eu ca om nu am cu cine sa socializez in Romania doar cu familia, ca prieteni, mna nu prea exista pe aici, ce sa fac? Nu m-as duce singur neaparat, cu un prieten, var, ceva, sa facem amandoi bani la acelasi servici, si sa platim chiria amandoi ca sa ne duca mai putin, ca nu m-as duce nici singur ca dupa ramai ca prostu si n-ai cu cine schimba o vorba...