| RromAn a întrebat:

Sunt in anul 3 la automatica si calculatoare in Bucuresti. Ma gandeam daca merita sa ma angajez pe parcursul anului 4 la un job part time. Ma gandeam sa fac acest pas pentru ca in afara de sesiune, am destul de mult timp liber. Pana acum m-am focusat pe invatat si am luat mereu note mari si am si bursa, deci cu munca n-am probleme. In anul 4 as putea sa o las mai moale cu notele pentru ca nu vor conta la bursa sau camin si as vrea sa ma axez pe job si licenta. Voi cum ati facut? Merita?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E chiar pacat sa nu te angajezi mai ales in domeniu asta.

| sierra1 a răspuns:

"ma angajez pe parcursul anului 4 la un job part time...Merita?"

ai nevoie de bani și vechime? da

n-ai nevoie, ba

| RxTx a răspuns:

Eu m-am angajt de la 16 ani munceam in fiecare zi pana la ora 2 noaptea iar ziua mergeam la scoala pan la ora 14.
de la ora 14 mergeam la un service de reparatii televizoare unde reparam in medie 5 televizoare / zi si castigam 4 salarii minime pe econimie la nivelul anului 1998 erau cam de 100 euro salariul iar eu luam 400 euro salariu
dar aveam norma de a repara 5 televizoare / zi
si in weekend reparam pentru mine si mai castigam din televizoarele reparate in weekend-uri inca vreo 200 euo care reprezentau 2 salarii minime pe economie la nivelul anului 1999

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Am dat la profesionala in mod intentionat ca sa pot lipsi cat mai mult ca sa pot merge la munca cat mai mult. apoi am dat diferenta si am intrat si la liceu la zi liceu de electronica, si mergem si la reparatii televizoare, am terminat liceul si am dat la facutate
mecatronica roboti industriali
si Dumnezeu a vrut de m-am angajat la Institutul National de cercetare si dezvoltare in informatica
unde am ajuns coordonator activitati service
aveam 250 tehnicieni service in subordine
eram consilierul tehnic al directorului
mai faceam si munca de cercetare
munceam in paralel cu facultatea, si mi-au oferit de la locul de munca o casa in sectorul 1 pe Maresal Averescu in care sa locuiesc moca, apoi am plecat la Institutul Bancar Roman unde am lucrat 1 an apoi am lucrat la o fabrica de armament, apoi am lucrat la o banca de stat, apoi am lucrat la unii cu sali de jocuri de noroc, apoi am lucrat in America la Delta Electronic, apoi am lucrat in Grecia, apoi am lucrat in Elvetia apoi am lucrat in Anglia, iar acum incerc sa fac ceva al meu o mica fabricuta de ceva aici in Romania sa ofer si altora ceva de facut
Dar nu o sa angajez in veci INGINERI! pentru ca eu in viata asta am descoperit ca tehnicienii sunt mult mai bine pregatiti din punct de vedere practic sa fabrice ceva cu mana lor repede sa se priceapa acelasi om si la electrica electronica programare dar sa nu il sperie daca trebuie sa lucreze la strung sau sa fabrice o carcasa de tabla prin ambutiusare sau tinichigerie pe cand inginerii nu prea stiu sa faca nimic in tara asta. pentru ca ei nu au crescut in service-uri de televizoare nici macar in service-uri auto, nu au indemanare nu au schimbat niciodata in viata lor segmentii de la vreun aututurism si sa mai si functioneze pe cand multi tinichivii vopsitori auto stiu si electronica si automatica pentru ca au fost constransi sa invete singuri au mai platit din cand in cand meditatii profesori sa repare masini calculatoare de bord si au aflat cum se lucreaza cu softuri sau cum sa croseteze cu mana lor repede sa si functioneze o paca electronica pe care sa o puna pe masina omului de zeci de mii de euro si sa functioneze autoturismul respectiv sau utiulajul sau uscatorul de cereale sau masina de facut cizme de cauciuc sau extruderul de mase plastice pentru ca ei au muncit au lucrat au alergat pe la statii de betoane au lucrat in automatica cum tu ai doar diploma altii lucreaza pe teren inca de pe la 14 ani luati de parinti si au traditie de famiulie sa inviue tot felul de roboti industriali si automatizari iar ei deja detin piese electrovalve relee contactoare PLC-uri chiar daca sunt tehnicieni vin cu duba plina de componete cabluri intrerupatoare butoane motoare si rezolva problema pe loc fata de un inginer care stie si el sa faca nimic

| laSoledad a răspuns:

Da, cam asa fac toti studentii care vor sa capete experienta la job si sa se formeze acolo. Se angajeaza cat mai din timp. Unii se angajeaza chiar si din anul 1 si 2. E bun planul.