| MicutzuuXXL a întrebat:

Salut, sunt un baiat de 15 ani si vreau sa gasesc ceva de lucru pe timpul vacantei de vara in judetul Botoșani, stie cineva unde as putea sa caut?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur pe la: gradini de zarzavaturi si legume, pe la camp, pe la fermele din jur sau pe la vecini.

| untu a răspuns:

Recomand pentru aceasta varsta sa mergeti la tara, la bunicii tai sa ajuti la treburi, mai ajuti pe la vecinii cu treburi si veti castiga cam 150 sau 200 de lei pe zi! Peste tot judetul Botosani este de lucru si cauta oameni! Daca vrei poti sa vii si pe la mine, la tara ca sunt atatea treburi zilnice de facut dar nu-mi gasesc nici un om care sa ne ajute! daca vreti sa vorbim la mesageria privata!

| MistarGoGu a răspuns:

Legal cam greu ca ai nevoie de acordul parintilor fiind minor! Poate daca ai rude / prieteni de familie cu ceva afaceri *( bar, magazin, ferma ) sa ii ajuți pentru bani de buzunar!
Cauta pe Google : Codul Muncii / condiții de munca pentru minori sa nu zici ca te minte sau descurajaza cineva!

| MistarGoGu a răspuns:

Articolul 13

(1) Persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani.

(2) Persoana fizica poate incheia un contract de munca in calitate de salariat si la implinirea varstei de 15 ani, cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu ii sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.

(3) Incadrarea in munca a persoanelor sub varsta de 15 ani este interzisa.

(4) Incadrarea in munca a persoanelor puse sub interdictie judecatoreasca este interzisa.

(5) Incadrarea in munca in locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase se poate face dupa implinirea varstei de 18 ani; aceste locuri de munca se stabilesc prin hotarare a Guvernului.

| MistarGoGu a răspuns:

Ti-am scos eu articolul din Codul Muncii sa nu mai pierzi timp cu cautarea!