| Miron_Andrei_1998 a întrebat:

Am 13 ani si vreau sa imi fac un card de debit.Stiu ca pentru un card de credit trebuie sa fii major, dar nu stiu nimic despre cardul de debit.Nu cred ca ar ajuta sa stiti cu ce motive.M-am mai interesat pe internet si pentru un card de debit, cu acordul parintilor teoretic de la 11 ani in sus? Chiar nu stiu...Am fost la BCR si cand am intrebat, mi-a zis ca trebuie sa am 14 ani.Mama mea este de acord, ce as putea sa fac? Exista o cale de a ocoli acest sistem si sa pot sa-mi fac un card de debit? Sau numai la BCR trebuie sa ai 14 ani? Va rog raspundeti sincer. Va multumesc aniticipat!

3 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Trebuie sa ai buletin in primul rand.Ca atunci cand faci tranzactii sa iti facachitanta. Chtantele se fac in baza de seria de buletin/cnp.Din pacate nu se poate ocoli acest sistem

| vladutt a răspuns:

Cardu de debit, fata de cel de credit, iti poate da banii doar care ii ai in cont.Cel de credit iti poate da bani de la banca cu imprumut daca nu mai ai bani pe card si este o urgenta.Si eu am 13 ani si din cate stiam minori nu pot sa-si faca card.Cred ca la toate bancile iti vor spune ca trebuie sa ai peste 14 ani pentru. a-ti face card. Sper ca te-am ajutat.

| Ungureanu_Radu_1964 a răspuns:

Acum ai card dar eu tot am 12 ani sad