| Kindal38 a întrebat:

Salut TPU! Am 1400 lei pe paypal si as vrea sa-i transfer pe card dar este o problema. Am primit sms ca am o datorie pusa pe card de la AKTA de 620lei iar intrebarea mea este: Daca transfer acei bani din paypal pe card o sa opreasca akta 620 lei din ei pentru a achita datoria sau ii pot folosi linistit cum ar fi sa-mi cumpar ceva de pe eMAG de 1400 lei?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii sunt niciodată pe card, ci pe un cont bancar asociat unui card.
Dacă ai datorie pe ACTA, și nu vrei să o achiți din acești bani, soluția este următoarea. Să nu utilizezi ACTA, să îi scoți pe alt cont bancar.
Îți faci un cont la o bancă. Adaugi acest cont la Paypal. Descarci cei 1400 lei pe acest cont bancar. Ceri băncii să îți emită un card legat de acest cont. Acum ai acest card prin care ai acces la cei 1400 lei, și poți să îți cumperi pe ei ce dorești.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la banca unde ai cardul si intreaba acolo, de ce este mai important eMAG decat datoria la Akta sau digi, plăteste ti datoria la ei ca te vor urmarii penal si vei plătii dublu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica ai o poprire pe conturi?
daca da, atunci clar ti se va lua din bani.

| mihai69 a răspuns:

De când datează acel SMS, că AKTA nu mai există acum ca entitate juridică, a fost preluată de DIGI.

| Catrice a răspuns:

Na,asta e, datoriile primează.

| Digikey a răspuns:

Transfera-i pe alt card.