| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
Am 15 ani nu luați în considerare vârstă și mă gândeam să încep să tranzicitonez Forex pe EURO/USD.
Nu mă luați cu la vârsta ta ar trebui sa te preocupe cartea. Știu și destulă carte, am intelectul mai dezvoltat decât alții la vârste mult mai înaintate.
Apropo eu vreau ceva mai mult de la viață și de asta vreau sa incep să mă documentez despre investit BTC, FOREX etc. Nu vreau un simplu angajat pe 3200 lei, poate nici aia.
As avea mai mult întrebări în legătură cu asta:
1. Pe ce aplicații de telefon, tableta și calculator as putea sa incep sa tranzactionez cât și Demo (pentru exersare) dar și real?
2. Pe ce fel de dispozitiv menționat mai sus e bine sa tranzactionez și ce specificații minime trebuie să aibă pentru asta?
3. Unde as putea sa învăț mai multe lucruri despre piata Forex EURO/USD (in special) și investiții (site-uri, canale de yt etc).
4. Cam care ar fi o suma minima de început pentru un profit decent pe EURO/USD?
5. CAT de repede se poate face un milion de euro sau un miliard de euro din EURO/USD sau daca nu pe luna și pe an macar?
6. E ok sa incep să mă documentez de acum și să tranzactionez pe la 16 ani? Voi ce ziceți?
7. Deocamdată sunt a 8 și mă gândeam să mă duc pe un liceu cu profil sportiv deoarece e mai lejer și în felul ăsta mă voi putea concentra mai mult pe investitii online și tot ce sta pe partea de business.
Ce ziceți?
Eu am încredere în mine că voi reuși deoarece sunt cursuri care ne oferă aceste lucruri.
8. Ce cursuri de preferat gratis despre Forex EURO USD, unde as putea găsi care să mă învețe cat mai mult deoarece eu vreau să învăț mult despre acest lucru pentru că mă pasionează?
Și contra cost dar de preferat gratis.
9.in legătură cu contul bancar că eu sunt minor ar putea că părinții mei să deschidă un card pentru mine pe care l-aș putea folosi doar pentru asta și când voi împlini vârsta de 18 ani să îmi trec banii de pe contul cel vechi pe noul contul doar al meu?
Care ar fi pașii pentru un cont bancar pentru tranzactionat, are ceva restricții daca e pentru copii sau deschid de către un adulți?
10. Se aplică taxe pe profit de la ANAF? Sau orice alt fel de taxe?
11. Cat timp mi-ar lua sa învăț elementarele pentru tranzactionare euro-usd?
12. Cat de repede apare profitul?
Și cam astea au fost întrebările care mi-au venit acum pe momentele sa le scriu...
Daca mai aveți voi alte idei, lucruri pe tema asta in special euro-usd și investiții îmi puteți spune tot eu nu mă supăr sa citesc oricât de mult e de citit.
As mai vrea și ceva sfaturi, idei, păreri despre treaba asta.
Și ce ar trebui sa știu înainte.
Puteți să lăsați linkuri și alte lucruri.
Dau funda răspunsurilor celor mai bune și care chiar mă ajută foarte mult.
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Oho ce de intrebari aici. Sunt in domeniul asta de foarte mult timp si te pot asigura ca NU TE IMBOGATESTI PESTE NOAPTE, deci fara visuri cu insule private etc sau poti sa renunti de acum, daca te astepti la asta. Da, se pot face bani, dar in ani de experienta si multa practica.

Te sfatuiesc sa inveti engleza pentru ca majoritatea informatiilor o sa le gasesti in engleza. Dupa asta, este un curs gratis pe https://www.babypips.com/learn/forex unde are vreo 300 de lectii. Iti preda acolo cam tot de la A la Z, dar e cam in engleza, deci invat-o bine. Dupa asta, poti cauta un broker de forex care sa fie cat mai bun, sa aiba spread cat mai mic si comisioane mici. Dupa ce l-ai gasit, iti faci un cont demo si stai pe el cel putin 1 an, trebuie sa capeti experienta. Nu are rost sa te minti singur daca de la un trade bun sa te crezi cel mai bun si sa treci pe real, ca o sa pierzi bani. Deci practica pe demo la greu.

La broker trebuie sa fi major sa poti face cont, dar daca iti faci unu demo nu iti cere nici un act, deci poti face si tu. Cat despre anaf si alte chestii, nu iti bate capul de acum cu astea.

PS: Dupa ce o sa faci toate astea si o sa incepi sa exersezi pe contul demo o sa vezi ca eur/usd nu e chiar cea mai buna pereche valutara, o sa vezi ca sunt mai multe acolo. Bafta. :)

42 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oooo, te-ai intrecut pe tine însăți, ai doișpe intrebări numeroate!
aici puseseși vreo 24, ne-ai mințit că dai fundă și n-ai dat!

https://www.tpu.ro/......-volvo-xc/

pese - nr 12 mă face să-ți recomand să faci altceva, de exemplu studiu de caz la "Câți metri bat farurile". Baftă

suntserios
| suntserios a răspuns:

"am intelectul mai dezvoltat decât alții la vârste mult mai înaintate."

Si totusi daca e asa cum de nu ai reusit sa gasesti singurel raspunsuri la intrebarile astea?

1. Poti incepe cu etoro, au un demo destul de bun.
2. irelevant dispozitivul sau specificatiile.
3. e plin netul de informatii. Trebuie insa sa culegi asa de multe ca sa fii in stare sa afli care sunt corecte si care nu.
4. defineste profit decent. Pentru inceput iti recomand sa incepi cu 100euro ca oricum ii vei pierde repede si as nu plangi mult dupa ei.
5. daca asta e scopul tau... probabil niciodata. Sigur nu ii primii ani decat daca ai un noroc chior.
6. e ok sa te documentezi oricand.
7. proasta idee sa iti bagi picioarele in invatat urmarind niste miraje de pe net.

9. orice conta bancar e pretabil, asta e ultima problema.
10. absolut, 10% impozit pe profit, apoi cas si cass raportate sa salariu minim sau la 2 salarii minime depinde de suma declarata.

11. 1 an
12. poate intr-o luna, poate niciodata. Cine stie. E o ruleta.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a gasi informatii despre tranzactii pe burse este suficient sa ai orice vechitura de calculator, cnectat pe internet.
Daca esti chiar atat de inteligent, atunci vei gasi raspunsurile la toate intrebarile puse de tine (si nu numai).

Si eu iti pun o singura intrebare;
De ce crezi ca, cei care au terminat facultati economice serioase nu au devenit milionari in euro/dolari?

| raMLesS a răspuns:

Daca vrei sa investesti in ceva, fa-o in actiuni la companii care o sa creasca pe viitor, gen cum e Nike, adidas... Documenteaza-te mult despre ele, despre marketul SUA, S&P 500 si lucruri palpabile.
Nu investii in crypto pentru ca totul e impredictibil, sunt doar speculatii, nu poti sa prezici nimic, sunt tot felul de canale de yt ale unor asa zisi traderi profesionisti care "prezic" daca o sa creasca sau o sa scada bitcoin, dar e un mare bullshit, nu poti prezice piata, daca puteai, toti erau bogati.
In crypto ca unii sa castige, altii trebuie sa piarda, asa functioneaza monezile virtuale, unii cumpara la un pret si vand la alt pret apoi valoarea scade, iar cei care au cumparat atunci, ies in pierdere.
I-ati gandul la imbogatirea peste noapte, invata niste skill-uri, iar din banii aceia pe care ii faci, 80% ii investesti in ce ti-am spus eu, pe parcursul a 10-20 de ani, o sa reusesti sa te pensionezi cu putin noroc.

| Ionicaestecher123 explică (pentru sierra1):

La ce răspuns sa dau eu funda la ăla vai mama lui.
Nici jumătate din întrebările pe care le-am pus nu mi-a răspuns și linkul nu mă ajută cu toate întrebările mele

| Ionicaestecher123 explică (pentru Bula):

Nu știu că răspund zi tu

| Ionicaestecher123 explică (pentru Bula):

Ideea e că nu prea am timp sa caut că am examen și mi-e greu din asta am pus aceste întrebări la care voiam niste răspunsuri bune

| Ionicaestecher123 explică (pentru sierra1):

Eu ți-aș recomanda sa taci

| raMLesS a răspuns (pentru Bula):

Pentru a face milioane de euro, trebuie sa stii sa vinzi si sa ai niste servicii bune, sa stii sa lucrezi cu oamenii si sa ai puterea de convingere.
In rest, un job normal de doctor, inginer, etc, nu-ti vor aduce acele milioane, decat daca din nou, ai propria ta afacere.
Nu te imbogatesti dintr-un salariu platit de altcineva, chiar daca esti exceptional de bun.
Bine, nu vorbim aici de sportivi sau artisti, aici e alta treaba.

| Ionicaestecher123 explică (pentru suntserios):

Ideea e că nu prea am timp sa caut că am examen și mi-e greu din asta am pus aceste întrebări la care voiam niste răspunsuri bune, ai înțeles?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Buna asta. Nu ai timp. Pai și de învățat de unde ai să găsești timp?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O. Și mă gândeam... În acest caz mai gândește-te.
1. Nu sunt aplicații ci platforme de tranzacționare oferite de brokeri. Cea mai uzitată este MT4.
2. Pe PC, căci ai nevoie de un ecran mai mare.
3. Cauți pe prietenul tău Google, sunt cu zecile.
4. 5000 Euro. Poți și 10 Euro pe mini cont, dar rămâne doar o joacă.
5. Ca să faci asta ai nevoie de capital generos și multă experiență. Așa că uită visele de îmbogățire.
6. Ești acceptat la tranzacționare doar dela 18 ani.
7. Dacă condiția fizică îți permite un liceu sportiv, poți.
8. Sunt pe Internet cu zecile.
9. Dacă unul din părinți este înțelegător, deschide un cont pe numele lui și își lasă acces la el, pentru cursuri, demo și mini conturi reale.
10. Orice venit este impozitat legal.
11. Depinde cât timp aloci tu. Ceea ce înveți, ai nevoie apoi să aplici pe cont demo și apoi pe cont real, numai așa poți să înveți.
12. Repede apar pierderile. Profitul este rezultatul unui șir continuu de tranzacții cu câștig și pierdere, în care câștigurile sunt mai mari ca pierderile.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Păi la cum scrie și se exprimă, e clar că nici de învățat nu are timp. De ce crezi că vrea să meargă pe profil sportiv?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

La aceasta intrebare TU trebuie sa gasesti singur raspunsul!
Iar raspunsul iti va arata si cum sa te orientezi spre burse.

| StrongHeart a răspuns:

Studieaza-l pe Warren Buffet, e cel mai bun la asta. Dar nu trebuie neaparat sa mananci mcdonalds si sa bei coca-cola ca asa face el, omul mai face si marketing.

| StrongHeart a răspuns (pentru raMLesS):

Nu iti aduc milioane dar iti aduc o satisfactie mai mare uneori decat milioanele alea de bistari.
Un inginer care reuseste sa inteleaga un concept complex in electromecanica sa zicem, sau un matematician care rezolva o problema foarte grea e de zece ori mai fericit/multumit decat un broker care tocmai a atins o cota inalta. Cu exceptia cazului in care esti foarte pasionat de statistica si afaceri, cum e Warren Buffet.
Ca o paranteza- ba, deci cand vad poza ta de profil, inevitabil ma prapadesc de ras laughing Deci n-ai cum, cat de original

| blackann a răspuns:

Lucrez pe piata financiara de 9 ani. Sfatul meu este sa nu te bagi. rolling on the floor plus. la 15 ani nu-ti va fi verificat niciodata vreun cont. Daca gasesti tu un site unde nu-ti cer documente pentru a-ti valida identitatea, inseamna ca e mare scam. Stai departe inca vreo 10 ani!winking

| raMLesS a răspuns (pentru StrongHeart):

"Nu iti aduc milioane dar iti aduc o satisfactie mai mare uneori decat milioanele alea de bistari."
Faci chestia asta cu bani pe care iti permiti sa ii pierzi, ca e aceiasi chestie cu a te duce la pacanele laughing Bagi 100 lei si poti sa scoti 3000.
In crypto si in sala de pacanele intri sa te distrezi, nu sa faci bani, ca daca intri cu gandul de a face bani, te iau frustrarile si daca nu te poti controla, in loc de 100 de lei ajungi sa pierzi 1000 sau si mai mult.
De ce oare nu isi investeste musk, zuck si restul bogatanilor toti banii in bitcoin? Baga 200 de miliarde, creste btc de 1.5 ori, si cu un leverage de 10, au scos de 14 ori banii laughing
In viata reala, ce afacere iti aduce macar 2-3x din banii investiti? Sa fim seriosi, metodele de imbogatire peste noapte nu sunt palpabile si o sa pierzi mereu.

Iar in poza aceea este demonul adrian laughing

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 anisori este imposibil sa poti tranzactiona ceva, fiind ilegal sa detii conturi Forex!

revino peste 3 ani aici si-ti explicam!

| StrongHeart a răspuns (pentru raMLesS):

M-am prins cine e, tocmai asta ma amuza si mai tare laughing
Stai ca a venit Violeta sa faca morala pe aici ca e prea mic sa tranzactioneze ceva laughing Eu la varsta celui care a pus intrebarea faceam vrute si nevrute sa fac un ban in plus.
Cu cat incepi mai devreme sa intelegi cum functioneaza banii cu atat mai bine. E vorba de inmultirea talantilor pana la urma.
Dar intr-o tara post comunista unde nu te invata nimeni asta cum sa te descurci mai bine?
Am o ruda care castiga foarte bine, dar asta pentru ca la 10 ani vindea ziare sa castige bani pentru ca asa au invatat-o parintii.
Warren Buffet la cativa ani de zile deja citea carti despre investitii.
La noi unii fac copii numai pentru alocatie. Iti dai seama de ce educatie financiara dispunem laughing

| raMLesS a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai Violetta aia pe langa ca e o mare economista, mai e si doctor, nutritionista, sportiva, da si sfaturi despre sala, vorbeste despre cat de nociva e pudra proteica si creatina... chestii de genul.
A si daca stau sa ma gandesc mai bine, e si sexoloaga, si psiholoaga, le are pe toate ea. si preoteasa laughing laughing

| sierra1 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

" Ionicaestecher123: Ideea e că nu prea am timp sa caut că am examen"

Ionică mamă (sau ștechăre, cum să zic?) concentrează-te tu pe ceea mai sus, tocmai spuneai, lasă tu forexu' sau cât bat farurile pentru după aia.
Și asta chiar dacă ai tu "intelectul mai dezvoltat decât alții la vârste mult mai înaintate"(?!)

| StrongHeart a răspuns (pentru raMLesS):

Toate intr-un singur om laughing Iti dai seama ce greu pe ea

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru raMLesS):

Milioane de euro poti face in mai multe feluri:
- primesti /mostenesti o valoare mare, de cateva sute de mii de euro si le investesti cu mare succeswinking
- mostenesti cateva miliared si le risipesti big grin
- "manevrezi" in conturile tale cateva milioane (cu riscul de a fi prins si lichidat pentru aceste manevre)
- insusesti averile altora
Adevarul este: cu afacere cinstita (randament anual chiar de 500%) NU se poate face 1 milion de euro dintr-un salar mediu pe economie, nici in 30 ani.

| Ionicaestecher123 explică (pentru raMLesS):

Pai care e faza cu acest domn de ai poza aia cu el și faci mișto de el?
Mie unul mi se pare un dom ok

| mihai69 a răspuns (pentru OptsprezeceUnsprezecedouamiidouazecisidoi):

Nu judec pe nimeni. Doar am citit atent ce a scris puștiu'.
Dacă tu nu reușești, e problema ta.

| raMLesS a răspuns (pentru Bula):

Faci mai bine de 1 milion de euro din marketing si reclame, dar e foarte complicat.
Pe langa faptul ca trebuie sa fii un expert in tot ce tine de marketing, reclame si vanzari, trebuie sa ai si putere, si conexiunile necesare (Pagina de insta/Facebook/tik tok) cu foarte multi urmaritori activi, si prieteni (alte persoane cu pagini la fel de mari, chiar si vedete) care-ti pot promova produsul/site-ul, etc.

Dar nu, daca stai pe minimul pe economie probabil ca ar trebui sa incepi sa faci altceva mai profitabil, plus ca din strans, nu o sa faci in veci milioane de dolari cu salariile din Romania.
Cea mai safe optiune e investitul in companii, o sa ajungi sa ai un trai decent daca faci asta si sa-ti permiti mai multe lucruri.
Ideea per total e ca cu cat ai mai multi bani, cu atat poti face si mai multi, si vice versa e la fel.

Bula
| Bula a răspuns (pentru raMLesS):

DEaca n-ai bani suficienti de pornire, atunci ramai lipit.
Daca reusesti sa dublezi baii tai intr-o perioada de timp, nu e indiferet daca ai o avere de 1 euro sau 1 milion.
Mai ai si cheltuieli de efectuat, care se scad din ceea ce ai.