| AfloareiRazvan a întrebat:

Vreau sa tranzactionez pe FOREX si vreau să stiu mai multe despre taxele pe care trebuie sa le plătesc. Am auzit despre Declarația 200.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Declaratia 200 se refera la venitul pe care il ai. Esti obligat sa declari la Fisc, si sa platesti 16%. Intreaba pe avocatnet.ro sa iti explice ei mai bine. Pentru ca fiscul vede chestia cu venitul in "mai multe feluri". De exemplu, tu cumperi 100 euro cu ron, apoi ii vinzi si faci profit 16 euro (am ales sume fixe sa explic). Cand banii iti intra in cont, iti intra 116 euro. Fiscul poate "intelege" ca cei 116 euro sunt un "venit" si te impoziteaza; tu platesti 16 euro si ramai cu profit 0. Ideea este sa platesti 16% din profitul tau, adica din cei 16 euro, aproximativ 2.56 euro, nu din Cifra de afaceri. Cauta lucruri despre economie, ce e profitul, ce e cifra de afaceri si o sa intelegi. Si intreaba un avocat, sa vezi sigur ce/cat platesti.

1 răspuns:
| OpreaSS a răspuns:

Uite aici un articol util despre taxele si impozitele Forex.
https://mrfinance.ro/taxe-si-impozite-pentru-tranzactii-forex/