| RaresGhinde a întrebat:

Salut TPU, am nevoie de ajutor, tatal meu acum 16ani a avut o firma care este pana si in ziua de azi deschisa dar nu a platit la stat nimic timp de 16 ani si mai este si o contabila care nu si-a luat salariul pe 16 ani. Tatal meu a uitat de acesta firma si acum a primit plic acasa.Noi stam rau cu banii, ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| Gigiduru007 a răspuns:

Ce se poate intampla :
Executare silita. Se obtine titlu executoriu pentru suma datorata si se contacteaza un executor care va va pofti afara din casa si va vinde locuinta.
Ce puteti face:
Tatal tau sa vorbeasca si sa negocieze cu, creditorii esalonarea platii in rate. Atat poate face.

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Va pune proprire pe conturi sau va executa silit cu un executor judecătoresc astfel încât să vă ia bunuri de preț din casa sau, daca datoria e foarte mare, sa vă ia chiar casa daca nu aveți alte surse de venit.
Evaziunea fiscală e o infracțiune până la urmă.

| haileewatson a răspuns:

Pai in plic ce scrie? de unde sa stim noi ce se poate intampla? probabil va trebui sa mergi la un contabil care sa depuna actele de inchidere a firmei si sa platiti anumite penalitati.