| anonim_4396 a întrebat:

am facut si eu o prostie cu o tema de licenta, mai bine zis am cumparat o tema de licenta de la o firma ce se ocupa cu asa ceva. Problema este ca acea firma nu mi-a trimis nimic pana la data mentionata de ei si am semnat chiar si un contract cu ei cu privire la asta, am platit in avans 1.500 de lei pentru respectiva licenta si cred ca am luat teapa in final happy Eu le-am cerut banii inapoi a 6-a zi cand am vazut ca nu-mi livreaza nimic, chiar ei mi-au zis ca o sa-mi trimita continut dupa 4 zile de la semnarea contractului, eu i-am sunat si ei mi-au zis ca pun presiune pe ei amanandu-ma 2 zile la rand, spunandu-mi in fiecare zi ca: "astazi va livram continutul" (adica nimic) dupa tot ei au venit cu ideea ca daca nu imi livreaza ceva in seara respectiva o sa-mi dea banii inapoi si ghiciti, nu mi-au livrat nimic in seara respectiva iar a doua zi le-am cerut banii. Am primit pe telefon un mesaj de la ei ca in 48 de ore imi vor fi transferati banii inapoi in cont, asta se intampla vinerea trecuta, iar astazi m-am gandit sa fac plangere la politie si eventual sa-i dau in judecata pentru a-mi recupera paguba. Am dovezi de la ei ca mi-au zis ca imi vor da banii inapoi, am si contractul semnat, problema este ca nu vreau ca firma asta sa se desfiinteze cand eu ii dau in judecata sau ceva de genul astfel incat eu sa raman si cu cheltuielile de judecata si altele pe cap. Acum nu vreau sa-mi sara toti in cap de ce am apelat la o firma de genul pentru a cumpara licenta, ideea este ca eu am lucrat pana acum, nu am avut timp sa scriu la tema, am facut in schimb introducerea si 2 capitole, dar capitolul principal avea nevoie de anumite idei ce trebuia sa le extrag din carti, lucru pe care nu aveam cum sa le fac deoarece lucram, nu aveam timp pentru asta si din aceasta cauza am apelat la firma asta pentru a ma ajuta cu continutul, de la capitolul 2. Astept raspuns de la voi, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

O sa-ti ajunga numele pe http://portal.just.ro

Pe urma vei fi nevoit sa explici facultatii de ce sa nu-ti anuleze diploma sau de ce sa nu te exmatriculeze.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa le spui ca o sa-i dai in judecata, printr-o actiune civila in raspundere contractuala, daca nu-ti restituie imediat suma platita si o sa le ceri si penalitati de intarziere.
Problema este ca nu o sa fie atat de usor, avand in vedere ca ai incheiat contractul cu o cauza imorala si astfel acesta este lovit de nulitate. Se poate invoca si imbogatirea fara justa cauza.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns. Le-am transmis asta si nu mai raspund la telefon. Singurul lucru ce-l pot face este sa-i dau in judecata si sa fac o plangere penala in acest sens, dar nu stiu daca ei pot desfiinta firma in timp ce eu fac asta, ca la final tot eu sa platesc toate cheltuielile de judecata sau alte lucruri de genul asta ca de asta am si intrebat, nu ma pricep in domeniul asta

| anonim_4396 explică (pentru Andrei007007):

Degeaba faci plangere penala

| doctorandus a răspuns:

Mai bine că nu ți-au trimis-o altfel mai mult că sigur ar fi fost detectată drept plagiat și ar fi fost extrem de neplăcut pentru tine.

| Catrice a răspuns:

2000 lei si ți-o faceam în max o săptămână da' asta e, e tarziu acum.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Catrice):

Daca citeai totul aflai ca licenta este aproape finalizata: 60% din ea e gata, doar continutul din capitolul 2 lipsesc informatii, dar deh, asa sunt romanii, actioneaza inainte.

| Catrice a răspuns (pentru Andrei007007):

Deh citez "acum o oră | Andrei007007 a răspuns (pentru Nevermore): Vreau sa arat si eu ca sunt roman si citesc doar inceputul nu si sfarsitul"
N-ai zis nicăieri ca 60% e gatahee hee poate e 80% sau 90% fara alea lipsa (pe care le poți face si tu sau copia de pe minunatul google)

| xerxes1 a răspuns:

Ai fix ceea ce meriti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nulitate absoluta pentru cauza ilicita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar poti sa atasezi contractul?(ascunde datele, ce vrei tu) dar e sincer prima oara cand aud de asa ceva

| Andrei007007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru expresiile minunate precum "nulitate absoluta" ca dumneata cred ca esti mai iluminat. Cu privire la contract, poftim domnule, uimeste-te: http://www.mediafire.com/file/mye2k16g2c0e5co/1400+(1).docx/file

| anonim_4396 explică (pentru Andrei007007):

Omule, contractul e lovit de nulitate absoluta pentru cauza ilicita, nu vorbeam cu tinelaughing))

| Andrei007007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa arat si eu ca sunt roman si citesc doar inceputul nu si sfarsitul rolling on the floor

| Andrei007007 a răspuns (pentru Andrei007007):

De ce credeti ca fac plangere penala degeaba?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei007007):

Pentru ca rezolvarea e in civil

| Andrei007007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am apelat la un avocat care m-a indrumat sa fac plangere penala, i-as dori totusi sa-i dau si in judecata, dar repet, exista posibilitatea ca ei sa nu pateasca nimic, adica sa radieze firma si toate cheltuielile sa le suport eu?

| anonim_4396 explică (pentru Andrei007007):

Atunci vorbeste cu avocatul, dar eu nu vad de ce sa le faci plangere penala

Pentru intrebarea 2 e si mai complicat

| Andrei007007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi puteti spune din experienta dvs. daca este posibil asta?

| Andrei007007 a răspuns (pentru doctorandus):

Asta asa este, insa nu imi este frica sa le explic ce s-a intamplat, deoarece lucrarea mea in momentul de fata este aproape gata, iar ce am scris in ea este 100% scris de mine, doar ca am facut sacrificii pentru a face asta, pe langa paguba de 1.500 de lei, mi-am dat si demisia de la serviciu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce declari Politiei poate fi folosit impotriva ta, procesele sunt publice cu nume si prenume, iar firma s-ar putea sa nu fie singura palita.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei007007):

Nu prea ai prea mari cheltuieli de suportat, cu exceptia onorariului avocatului, in schimb, nu stiu cat de mare e sansa sa iti mai recuperezi banii.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei007007):

Si de altfel cred ca nu merita sa iti asumi riscul, si tentativa de frauda se pedepseste cu exmatricularea

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei007007):

Tentativa de frauda iti spune ceva?

| Andrei007007 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, asa este, atunci singura varianta ce imi ramane la indemana este sa-l gasesc daca pot pe cel ce m-a tepuit si sa-l iau la pumni si injuraturi, asta sa fie un fel de plata.

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei007007):

Si a-ti face dreptate singur este pedepsit penal.

| Andrei007007 a răspuns (pentru doctorandus):

Asa e, dar macar sa ma simt impacat cu gandul happy

| Andrei007007 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci o sa-mi creez si eu firme de genul pentru a pacali studentii, cred ca e o idee buna si cred ca as face profit happy

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei007007):

O sa-ti ajunga numele pe http://portal.just.ro

Pe urma vei fi nevoit sa explici facultatii de ce sa nu-ti anuleze diploma sau de ce sa nu te exmatriculeze.