| TheoRossi a întrebat:

Am nevoie de cateva pareri de la cei cunoscuti D:. mai am anul asta si inca unul si termin liceul, nu prea imi place sa invat si de aceea nu cred ca as face fata la facultate. de ceva timp ma tot gandesc ce pot sa fac dupa, as vrea sa imi deschid cv afacere, nu vreau sa traiesc o viata cu 1000 lei pe luna, asa si inca nu stiu ce o sa fac, prima data m-am gandit la mecanic auto, dar dupa cum am auzit salaraiile nu sunt prea bune, am mai multe idei,. Acum m-am gandit sa imi cumpar stupi cam 50 si o platforma de 7, 5t cu care sa mai fac si tractarii, ce spuneti (bunicul meu a avut stupi si stie despre ce este vorba, acum mai are doar 7)? printre solutii e sa plec in strainatate cativa ani dar nu stiu inca, ce spuneti? imi puteti da o idee sau ceva? mersi!

Răspuns Câştigător
| Walker a răspuns:

Salut! O sa incerc sa te ajut cu cateva sfaturi din propria mea experienta, atunci cand mi am pus si eu problema.
In primul rand, parintii mei au ceva afaceri in comert si in constructii.Aceste afaceri ne asigura un trai bun pe moment deoarece nu stii ce iti rezerva ziua de maine in afaceri.Statul nu te lasa sa devii intreprinzator deoarece taxele si impozitele sunt foarte mari, iar controalele sunt dese, amenzile usturatoare.In orice tip de afaceri trebuie sa ai un capital considerabil dar sa fii si smecher.Un lucru e sigur si anume ca legal nu poti fi deocamdata in Romania.
In al doilea rand, daca nu iti place sa inveti dar nici nu vrei un salar cu 1000 lei pe luna o sa fie cam greu.Nici mie nu mi a placut sa invat pana la sfarsitul clasei a 10. Uitandu-ma la un serial (Anatomia lui Grey) mi am dat seama atunci ca imi placea foarte mult meseria de medic si ma fascina tot ce se intampla intr o sala de operatii si am decis ca trebuie sa invat...fiind un lenes nu imi placea sa invat si abia dupa ce m am apucat de pregatiri si alte cele' mi am dat sema cat e de invatat. Am avut multe momente in care am clacat dar dorinta puternica din mine de a ajunge la medicina m-a ridicat de fiecare data si m-am apucat sa invat.De aici vreau sa evidentiez faptul ca trebuie sa te gandesti foarte mult la ceva ce iti place tie sa faci.Trebuie sa fie ceva ce iti place, iar daca nu stii te poti duce la consilierul liceului sau psiholog, nu mai stiu exact si iti va da un fel de test care sa te ajute sa descoperi ce iti place sa faci mai departe.
In concluzie, orice lucru vei alege va necesita multa munca.Si unul care repara masini de spalat, daca e foarte bun in ceea ce face va fi cautat non stop si va fi platit binisor. Important e sa faci ce iti place deoarece se presupune ca asta vei face toata viata si nu trebuie sa ajungi sa te plictisesti.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ideea cu stupii este foarte buna, numai ca trebuie sa fii capabil de asa ceva. Dupa cativa ani vei putea pleca in afara, cu stupi cu tot.

| mont a răspuns:

Din stupi slabe sanse sa castigi mare lucru, insa din tractari da. In strainatate merge o vreme, dar nu toata viata.