| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa plec in legiunea straina (ca sa-mi pot schimba viata), de ce sa fac asta? Pentru ca locuiesc intr-un oras mort unde te poti angaja doar pe pile si relatii.Am tot depus cv-uri inutile ca nu m-a sunat nimeni.Am gatat liceul ca orice alt elev si sunt printre cei care nu au dat bac-ul si nu vreau sa pierd 3 ani degeaba intr-o facultate si sa bage parinti o gramada de bani pentru o diploma care nu-mi asigura un viitor sau un loc de munca (stiu ca nu sunt singurul in situatia asta). Elevi care merg sa faca o facultate o fac cu speranta ca va fi bine dupa aceea (eu nu traiesc cu sperante false) desii multi merg mai mult pentru distractie pe bani parintilor, asa ca m-am gandit la legiunea straina.De ce tocmai asta? Pentru ca nu am la cine sa merg pe dincolo deci nu as reusi mare treaba.Sunt in sala de forta de ceva ani buni deci m-am gandit ca fizicul nu e o problema si psihicul ca am trecut prin acesti ani fara sa renunt nu ar fi o idee rea.Altceva nu stiu ce as putea face, pareri?

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In cazul in care esti sigur ca fizicul si psihicul te poate ajuta sa treci prin acele probe foarte dificile si aproape neomenesti,nu ar fi o idee rea.
Si asta iti spune cineva,care are cunostinte si rude plecate in strainatat,unele au facut si o facultate,cele care au plecat mai de mult,au mai avut ceva noroc,dar cele care au plecat recent, mai mult muncesc ca sa-si plateasca datoriile.Dar am si rude ramase in tara, care muncesc de se rup si se chinuie sa traiasca decent.
Este foarte greu sa dai un sfat, deoarece situatia este grea cam in toata Europa si romanii ca sa intre in tarile iesite din criza, cam nu li se acorda loc de munca.Asa ca, doar tu decizi, ce sa faci cu viata ta! Dar ar fi bine sa ceri si parerea parintilor.

| NaneSchizophrenia a răspuns:

Uite, inteleg ca facultatea n-ai facut-o, din cauza financiara si nici n-ai vrut.
Dar in Romania, daca n-ai diploma aia aiurea, nu prea te ia nimeni.
Eu tuturor le zic, daca o sa lucru undeva o sa lucru pentru ce stiu sa fac nu pentru o diploma.Dar adevarul e ca conteaza mult.
Daca vrei sa mergi in alta tara, e ok, dar nici prea, singura, nici acolo nu sta caini cu colacii in coada.
Eventual sa-ti gasesti un prieten/prietena, cu care sa-ti incepi viata ( sa mergi undeva, sa va luati un job) totusi e mai bine viata-n 2.
Sa mergi in alta tara, daca esti frumoasa, poti lucra la o patiserie, gelaterie, in special Italia, sunt romance frumoasa care lucra neavand nici liceu terminat.
Nu ceda din prima, lupta pentru tine, cum ai facut-o si pana acum.
Daca vrei putem pastra legatura sa imi mai zici ce ai facut.
Bafta! Funda?

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru NaneSchizophrenia):

De mic nu mi-a placut sa invat, si am nimerit intr-un liceu unde invatatura nu era prea importanta.eram 5-7 elevi care veneau la scoala deci daca as vrea sa dau bacu ar trebui sa recuperez foarte mult.

| NaneSchizophrenia a răspuns (pentru ArthosClaudiu):

Deci atunci varianta 2, cauta-ti un prieten si el cu dorinta sa mearga la munca (si scuze crezand ca esti fata, am enumerat cateva chestiuni naspa laughing )
Dar la baieti e mai greu, munca la lopata gasesti si in Romania yawn...
Eventual daca esti bun la ceva, ai talent pentru ceva.
Eu vreau sa joc intr-un film, reclama, si de acum ma gandesc ce voi face cu indreptarea spre film si actorie.
Nu poti nici sa, il crezi pe primul pe care-l gasesti ca te va duce la munca.
Mai mult nu cred ca te pot sfatui thinking

| ArthosClaudiu a răspuns (pentru NaneSchizophrenia):

Nu vreau sa ajung la sapa, am spus ca ma pricep in domeniul fitness/it.