| SanduEu123456 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare.
Este o afacere buna sa cumpar masini defecte (FARA sa fie avariate/lovite), sa le repar si dupa sa le vand?
Vreau raspunsuri serioase, Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Dacă ești un mecanic foarte bun și poți face tu reparațiile, da.

19 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai grijă ca daca iti bati joc si vrei doar bani fara sa stii sa faci nimic si mor oameni puscaria pe viață te paște, cauta ti alt hobby nu risca aiurea cu vietile altor oameni nevinovati doar ca sa ai tu profit.Mergi si fă ca nea Mărin agricultură, sapă ară pune ceapă cartofii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Ti-o spune un mecanic/tinichigiu cu abilitati de samsar.
Masinile reparabile si ieftine, le prind doar astia care au afaceri in domeniul asigurarilor si tractarilor auto.
Daca nu ai o astfel de "portita", pe OLX si alte platforme gasesti doar masini avariate grav, cu pretul redus prea putin pentru a merita.
De exemplu, daca un Megane 2 costa in principiu 2000 de euro bun, pe olx pun fraierii 1300-1500 euro pentru unul avariat pana in lonjeroane, cu airbaguri sarite si tot botul lipsa laughing
Doar piesele te duc spre 1000 de euro in cazul ala.
La fel si la masinile noi, la o dauna de 5000 de euro, ei cer 3000 de euro pe epava, iar valoarea de piata a masinii este undeva la 6500 euro.
N-ai cu cine, face afaceri, efectiv.

| relian a răspuns:

Nu este bine ce spui, adica sa cumperi masini avariate, cumperi doar una sau maxim 2, dar in urma unor verificari, sa ai macar idee ce ar fi defect, cit ar costa piesele, apoi sa cauti pe piata sa vezi cit sar vinde.

Merita daca gasesti masina asa f ieftina, sa iti ramana ceva si tie, nu asa doar deo bere laughing
Deci nu cumperi loturi de masini, banui ca nu te-ai gindit la asta, dar am zis ca idee, cumperi asa pe rind, una sau 2, sa le gasesti ieftine, inainte le inspectezi, vezi cam cit tear duce repararea lor si cit poti lua cand le vinzi.

Sint mecanici care fac asa ceva, chair unia care desi lucreaza si altundeva, pe linga mai fac in felul asta un ban.

Fara sas fie lovite, tu vrei doar sa fie parrtea mecanica rea. motor, transmisie, nu stiu ce sa zic, acolo trebuie sa fii foarte bun ca meserias sa iti dai seama cear fi rau.

Lovite, e mai simplu, vezi cam ce este lovit, defect, cauti preturi, apoi repari.
La cele lovite, mai is cabluri ruopte, sensori sparti, etc, masina uneori nu porneste deloc, ori de pornesc functioneaza defectuos, dar e usor de rezolvat.
Daca motorul este praf, defect, tu nu ai ce stii, ce ar fi defect in el, ori la transmisie, asa ca acolo ar putea sa iei tapa.

Is masini la care motorul nu porneste dar este bun, nu porneste din cauze ce am spis mai sus, unele au detonatoare la cablurile la baterie, cand is accidentate ala bufneste si scoate bateria afara, omu zice ca gata s-a dus pe copca laughing si chestii multe care tin de senzori si alte tehnoligii, care tu mecanic bun fiind laughing asta daca esti, stii despre ce este vorba si poti lua cu pret bun acea masina si apoi sa faci bani buni pe ea.

Asa cand motorul este mort, ce poti stii? Nu stii nimic, ma refer daca defectiunea ar fi doar la motor.

Ce mai poti face, sa iei masini foarte accidentate, dar cu km putini, sa le faci motporul sa mearga, transmisia si vinzi ca piese, acolo faci si mai multi bani.

Iti dau un exemplu.Eu am putut lua o masina cu 3500$ motor bun, transmisie totul functiona, doar ca era lovita rau in vata.
Puteam sa iau pe ea undeva la 8 mii, asta asa rapid.

Ba am si facut proba laughing am facut poze la masina aia, si la km, si am pus pe net, asta la ora 10 noaptea, apoi dimneata la ora 6 deja ma sunase 3 persone ca vor motorul cu 5 mii, atit pusesem laughing
Bineinteles am zis ca am vindut deja, doar am vrut sa verifica cum sta treaba.

Deci faci bani mai multi sa vinzi ca piese, decat de ai vinde masina ca masina sa mearga.
Nu mai stai sa repari, sa stiu si eu ce. Doar ca trebs a umbli, sa cauti locuri, oameni care vind, si sa le gasesti ieftin.Eu nu am luat pentru ca stau la aptm si nu aveam unde sa o duc.

Ce am spus era un BMW din 2015, am mai gasit un mercedes clasa E DIN 2013 voiau aia 4 mii pe el, km putini, 19 mii, are pret f bun, cand vad aia asa, imemdiat si il vinzi.Transmisia la fel, apoi ce mai e bun la ea capota, sau usi, oglinzi etc.

Mai multi bani faci asa decat sa repari si dupa sa stai sa vinzi.In felul asta poti lua masini multe, cit mai multe, cu atit mai bine, ai tot timpul ceva de demontat si vindut.

Am vazut la unia, curtea plina de asa masini lovite, accidentate, vorbesc de persoane fizice nu service.
Dar trebuie sa ai casa, sa ai ceva curte, unde sa le tii, internet ai, scule gasesti, sa demontezi, nici nu trebuie sa afisezi poze multe.

Iti spun cum vinzi. Faci poza la toata masina, atunci dupa ce o cumperi, scrii anul, model, km si spui piese de vinzare, masina respectiva.
Cind te suna, te intreaba, ai motoru? Tu spui, Nu, deja l-am vaindut, si etc.
Deci lasi asa masina acolo tot timpul, te suna daca ai le dai, daca nu suna altul pentru altceva, asa fac multi, pe eBay, pe FB Marketplace etc.

| Eireann a răspuns:

E probabil sa nu poti sa scoti profit dupa ce scazi pretul pentru a cumpara masina defecta + piese de schimb ca sa nu vorbim de munca depusa.

| anonim3248 a răspuns:

Nu e afacere și dau exemplu - eu am vândut cu 800 de euro o mașină de 3000 de euro

| SanduEu123456 explică (pentru anonim3248):

Trebuie sa ai rabsare in genul asta de afaceri, stiu persoane care se ocupa si au o rabdare de otel

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Dacă o repara să o vândă cu 3000 de euro îl costa mai mult ce era de schimbat la ea + 800 de euro cât mi-a dat mie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3248 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Merge și acum cu mașina.

| TheGentleman a răspuns:

Da, este posibil. Mike Brewer, gazda emisiunii Wheeler Dealers (Mașini pe alese), împreună cu mecanicii săi exact asta face.

| Simpatic a răspuns (pentru TheGentleman):

Corect dar omul se supune juridictiei UK sau SUA depinde pe ce teritoriu se afla, el detine in UK si un parc auto cu masini sh de vanzare destul de mare!

In Romania am intalnit in Iasi la Leasing Automobile (acelasi tip de masini il comercializeaza si la Galati, Cluj etc), niste rahati infecti care rup autovitul pe publicitate platita, masini lamaie, adica recarosate, sudate, daune totale, epave, epave la preturi de lux!
Deci mare atentie sunt parcuri la care te duci si e lux au cladiri de 5 milioane de euro si oameni la costum iar ei au caracter mai infect decat daca ar vinde masini Nutu Camataru!

Despre acesti carnati vorbeam : https://leasingautomobile.ro

Nu dati raport sa vada cat mai multa lume despre ce samsari este vorba!

Răspuns utilizator avertizat
| PrinceCharming a răspuns:

Depinde cat dai pe ele, cat mai bagi si cat iei la vanzare.

| HXNER a răspuns:

Si carvertical ce parere are? Poate sa le vinzi la moși. Sansele sunt mici sa nu iti verifice omul masina in ziua de azi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru HXNER):

Pot sa iti dau poze cu masini reparate de mine, cu seriile de sasiu, iar pe carvertical si rarom sunt "curate".
Istoric de dauna au doar masinile care au fost despagubite, cele vinovate scapa cu istoricul curat!