| UnQ7 a întrebat:

Am o mare problema, anul trecut mi-am facut un card la banca Raiffeisen dar neavand 18 ani a trebuit sa merg cu un parinte. Eu am mers cu mama sa imi semneze acolo, dar ea mi l-a luat si nu vrea sa mi-l mai dea inapoi, mi-a zis ca si ea are nevoie de bani, si mai exact de banii mei, ea neavand servici (gandire de om normal), si a luat si codul PIN de la acest card. Intrebarea este, as putea sa merg la banca si sa il declar pierdut singur, si eventual sa merg cu celelalt parinte sa imi fac altul acolo sau trebuie neaparat sa merg cu mama (lucru care nu isi are rostul, odata ce mi-a luat cardul sa vina cu mine sa imi fac altul).
Mentionez ca am 18 ani fara 2 luni si pana la majorat s-ar putea sa nu mai am niciun ban pe card.
Va rog tratati intrebarea cu seriozitate, si va multumesc pentru ajutor. Funda!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai luat si serviciun de internet banking poti sa blochezi cardul de acolo, dar oricum mama ta este titulara pe cont si poate scoate banii de la ghiseu asa ca fara ea nu poti face nimic

| UnQ7 explică (pentru suntserios):

Nu am serviciul de internet banking, pana la majorat raman fara bani pe card si o sa il primesc inapoi gol, vreau sa rezolv problema in cel mult cateva zile, nu mi se pare normal ca eu sa muncesc si altcineva sa imi distruga totul.

| suntserios a răspuns (pentru UnQ7):

Asa e o problema pe care o rezolvi cu mama ta, nu are banca cu ce sa te ajute

| UnQ7 explică (pentru suntserios):

Nu ai inteles, nu vreau ca banca sa ma ajute, vreau doar sa stiu daca pot sa merg SINGUR, deci fara mama, sa declar cardul pierdut si sa merg cu tata sa imi fac altul, pe net am citit ca pot doar ca trebuie sa platesc nu stiu ce drept daune ca nu am avut grija de el.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E un forum de avocati Fa-ti cont acolo. Ar fi bine sa pui intrebarea acolo pentru ca la banca n-ai ce face. Uite ceva asemanator: http://www.avocatnet.ro/......inora.html
La banca poti merge numai la majorat. Altceva n-ai ce face.