| Marius12345283k a întrebat:

am și eu o întrebare.
Cât înseamnă 100, 000 lei în milioane?
Ex. 900 lei e 9 milioane

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cât înseamnă 100, 000 lei în milioane?"

zero virgulă unu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Simplu.
900 lei - 9 milioane
1000 de lei - 10 milioane.
100 de mii de lei - 100 de 1000 de lei - 100 de 10- milioane= 1000 de milioane - 1 miliard.
Dar dacă nu ești babă ramolită, te uiți pe bancote și vezi ce scrie pe el, și nu mai calculezi în lei vechi, când suta valora un milion, tot așa cum zicea și Topârceanu, poetul.
Când mia face azi cât suta,
Ori dai un spor echivalent,
Ori tragi oblonul la fereastră.
( Se referea la fereastra prăvăliei).

| Bizon95 a răspuns:

1 leu nou = 10.000 lei vechi
deci, SIMPLU mai adaugi 4 zerouri la 100mii lei si imparti in grupuri de trei de la dreapta la stanga
100mii cu inca 4 zerouri arata asa:
adica dupa impartit in grupuri de 3 de la dreapta la stanga, arata asa:
un miliard vechi

| flixbuster a răspuns:

La data de 1 iulie 2005, moneda naţională a României, leul, a fost denominată astfel încât 10.000 de lei s-au transformat într-un leu.

http://www.economica.net/......02944.html