| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare
In ce tari masinile second hand sunt mai ieftine decat in Romania? (Doar tari europene)
Ofer Funda!

Răspuns Câştigător
| Foxglove13 a răspuns:

Poti sa vezi pe site-ul asta:

https://www.northumbriacars.co.uk/......s-cheapest

Aparent Marea Britanie, Italia, si Olanda. Desi, Germania si Scandinavia sunt ambele mentionate intr-un raspuns pe Reddit.

https://www.reddit.com/......hand_cars/

Cel mai bine e sa eviti Marea Britanie din cauza volanului care e pe dreapta. Cred ca cele mai ieftine masini second hand le gasesti in Italia, Olanda, sau Danemarca.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Fii atent mai ieftin nu inseamna mai CALITATIV, masini din Germania de la dealeri sunt mai scumpe decat masinile din targ de la arabi tot din Germania!
Multe masini in Germania am vazut ca sunt mai scumpe decat in marile parcuri auto de la noi, nu vreau sa ma gandesc ca la noi vin doar cele mai rupte dintre ele, cat si la faptul ca parcurile mari au posibilitatea sa negocieze pretul, astfel cumpara o anumita masina cu eu stiu 1000-1500 de euro mai putin decat in Germania, isi pun adaosul lor si cu tot cu ados vezi ca pretul final e cu 800-1000 de euro mai mic decat acelasi model de la un alt dealer din Germania. E normal sa poti negocia cu un alt parc auto cand tu cumperi 100 de masini de la ei pe an!

Masinile sunt mai ieftine daca au kilometri mai multi si mai scumpe daca au mai putini km, e logic.
Masinile diesel se devalorizeaza mai repede decat cele pe benzina, masinile diesel branduri nemtesti se devalorizeaza mai repede decat masinile asiatice.
Sunt "n" criterii.
Cele mai ieftine epave eu le stiu pe cele din Franta, masinile diesel cu multi km aduse aici de samsari cat si de parcurile auto care sunt tot samsari de joasa speta!
Daca vrei sa iti cumperi o masina second-hand pentru tine recomand fie una motor aspirat benzina, fie una turbo-benzina -dar e mai scumpa decat un diesel acelasi model, fie una hibrida ca sa fii in trend cu moda!
Bafta