| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare la care caut raspuns de foarte mult timp.As vrea sa imi fac un cont pe youtube din care sa castig si cativa bani, as vrea sa fac lyrics la melodii si sunt singur ca ar fi o idee buna...Am nevoie de drepturi de autor pentru a face asa ceva? Sau care sunt consecintele?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,ai nevoie de drepturi de autor.
Consecinte: Iti cenzureaza videoclipurile sau ti le sterge.

| stroedaniel13 a răspuns:

Cu lyrics nu poti face bani pentru ca nu detii drepturi de autor pentru versurile respective.

Dar sunt alte moduri in care poti face bani folosind youtube: http://www.afaceri-mici.org/articole/afaceri-mici-cu-youtube-28/

| Byana a răspuns:

In conditiile astea nu poti face bani pe Youtube.
1. Ca sa faci bani pe Youtube, trebuie sa ai deja cont si sa ai multe vizualizari per episod.
2. Trebuie sa faci ceva original. Unde facutul unor filmulete cu versuri nu intra.
Daca vrei sa faci bani online, muta-ti atentia catre Google, fa-ti un blog, chiar si cu versuri, si adauga pe blog Adsense. Blogul ti-l poti face oriunde si pe Blogger si pe Tumblr, nu conteaza.

| Faviuss a răspuns:

Dar daca as aduce mici modificari melodiei cu un program, nu as putea?