| DaDcMaIntrebi a întrebat:

aveti idee daca ma pot angaja fara experienta in constructii sau meserii mai cautate ca sa invat si eu una? Am 20 de ani si nu am lucrat pana acum am facut doar un training de 3 saptamani ca si operator calculator anul trecut, am terminat liceul mate-info, dar inca nu am bacul. Ma gandeam daca pot sa ma angajez si eu sa pot prinde experienta intr-o meserie care se cauta si poate fi mai bine platita cand o sa am mult timp lucrat cum ar fi: vopsitor auto, tamplar, zugrav, sudor, faiantar etc?
In caz ca o sa ma intrebe cineva o sa mai dau bacul.

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Dar de ce nu mergi tu pe operator PC daca tot ai calificare? Intr-adevar, angajeaza la greu in constructii si atelierele auto tineri fara experienta si calificare ca na, mana de lucru ieftina dar si fara experienta atata timp cat ai liceul iti poti gasi o meserie platita cel putin decent si fara sa iti rupi spatele sau sa stai murdar cate 12 ore pe zi (daca ai impresia ca muncesti 8h la meseriile specificate de tine gresesti).Iar pe tamplarie stai cuminte ca treaba a luat-o in jos de vreo 10 ani pentru majoritatea.Nu mai traim in epoca lemnului, acum gasesti mobila ieftina la Dedeman (e doar un exemplu).

| Marbea a răspuns:

Cauti anunturi si aplici la care iti convine si corespunzi ca si studii si poate ai sansa sa te angajeze careva.
Ai grija sa iti compui un CV in care scrii ce studii ai, daca ai cursuri le treci si pe alea, daca ai carnet de sofer, tot ce cere acolo.
De asemenea am vazut de multe ori zugravi care isi cautau o persoana pentru mana a 2-a, asta e o ocazie buna sa inveti dar trebuie sa stai pe site-urile de anunturi zilnic.