| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Care este varsta minima pentru a deschide o firma? Ce conditii trebuie sa indeplinesc? Cat de greu este la inceput? Este costisitor sa creez o firma?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Varsta minima este de 18 ani impliniti.
Costul "birocratiei" de inregistrare este de cca 2000 lei.
In functie de activitatea care va avea firma, trebuie sa ai dotarea minim-necesara desfasurarii activitatii. Acesta poate fi de la 0 lei la milioane de euro.

In orice caz, firma va avea nevoie de un administrator si un contabil, care se vor ocupa de organizare, conducere si evidente financiare.

| FlorinSalamNr1 explică (pentru Bula):

Eu daca vreau sa imi deschid un magazin online prin care sa vand produse hand-made de exemplu, am nevoie de o firma, nu?

| Bula a răspuns (pentru FlorinSalamNr1):

Poti fi si PFA, daca produsele sunt facute de tine sau de membrii familiei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Sa fii tu sanatos, e aproape la jumatate. Daca iti faci sediul la domiciliul propriu sau undeva unde nu trebuie' sa platesti costurile de infiintare sunt pe la 600 RON. Asta cu o firma care s-a ocupat pentru mine. Administrator esti tu, ca si patron.
@Error508: In ce oras esti? Daca esti in Bucuresti sau Iasi, pot sa iti recomand o firma care se ocupa si de infiintare, si de birocratia de dupa (HR, conta, juridic).

| Parmalat a răspuns:

18 ani ca sa fii director (administrator) si trebuie sa ai sediu.

Sediul poate fi la tine acasa daca iti dau voie proprietarii (parintii) sau la un cabinet de avocatura unde platesti chirie in fiecare luna.

Iti mai trebuie un contabil, care si ala costa bani in fiecare luna.

Dupa ce rezolvi problemele astea, incepi activitatea si poti sa ai profit sau poti sa n-ai.

Daca ai profit, platesti si impozit.

In afara de asta, exista controale, amenzi, birocratie si alergatura, care si ele intra tot la cheltuieli.

Citeste bine legea societatilor comerciale si legea comertului electronic inainte de orice, pentru ca sunt foarte multe contraventii care se lasa cu amenzi de zeci de milioane si chiar fapte penale despre care nu stii.

Iti dau un singur exemplu: daca iei bani in scop personal din profitul firmei (dividende) inainte de aprobarea bilantului contabil (care se aproba la sfarsitul anului) se pedepseste cu inchisoarea. Deci 1 an de zile nu ai acces la profitul firmei, cheltuielile tale personale trebuie sa le faci din alti bani.

E foarte greu sa inchizi o firma dupa ce ai deschis-o si se inchide numai dupa un control de fond de la ANAF. Mai mult ca sigur la un control de fond primesti si amenda.

Din motivele astea (si multe altele) eu am inchis ce aveam in Romania si mi-am deschis 2 firme in Anglia unde regimul fiscal-contabil e mult mai relaxat decat un Romania.

Iti recomand sa nu deschizi nimic inainte sa fii sigur ca poti sa vinzi produsul/serviciul la care te gandesti.

| cristimihailov a răspuns:

Salut, 18ani.
In principiu iti trebuie o forma de organizare juridica care sa iti permita sa emiti facturi.

Pt afaceri ca sa zic asa, cea mai comuna este srl-ul. Dar acesta vine cu anumite costuri si destul de multa birocratie: contabil si eventual sediu inchiriat.

In cazul tau m-as uita la SRLD sau chiar la PFA. La pfa e mai bine deoarece contabilotatea este mai simpla, sunt mai multe optiuni cu impozitul, etc. E mai flexibil.

Personal cred ca pfa-ul este cel mai bun cel putin pentru inceput deoarece are costuri mai mici de operare si se poate inchide mult mai repede decat o firma, daca este cazul.

| Ironwin a răspuns:

18 ani este varsta minima. In functie de ce activitate vrei sa desfasori ai nevoie de mai multe sau mai putine avize speciale (gen Mediu, ISU, Sanepid etc). Orice inceput este greu si este bine sa incepi cu ceva la care te pricepi. Firma te costa in jur de 800 de lei cu tot cu cei 200 de lei care iti raman in cont si reprezinta capitalul social al societatii. Nu ai nevoie obligatorie de angajati, poti sa faci singur toate actele si activitatile societati, vei avea nevoie de un contract cu un contabil autorizat.

| tehno125482 a răspuns:

18 ani

| AurelionSol a răspuns:

Daca vrei sa fie legal și să dai taxa la stat sa nu te ia anafu și să te trezești cu mascații la ușă sa ți facă percheziție, da, ai nevoie de acte de firma, declarație de venit pentru a plăti taxa la stat.