| MateiMadalin56 a întrebat:

Îmi poate da cineva mai multe detalii despre fondurile europene? Țin să menționez că am 18 ani și m-ar interesa fondurile europene pentru creșterea animalelor. Și aş dori să-mi spună cineva de ce am nevoie pentru a le accesa, ce condiții există, dacă este nesară terminarea studiilor liceale, dacă examenul de bacalaureat are vreo importanță, dacă trebuie să dețin o anumită sumă de bani, dacă trebuie să dețin un lot de pământ, etc.
Rog seriozitate și să-mi răspundă doar persoanele care au luat contact sau care s-au interesat despre această ramură.
Mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti lua fonduri europene pentru agricultura si industrie productiva, daca ai firma infiintata si obligatoriu trebuei sa ai deja 30-40% din valoarea pe care doresti sa o imprumuti de la Fondul European, daca ai terenul agricol inchiriat pe 5-10 ani, sau esti deja propietarul lui.
Examenul de bacalaureat nu are nici o importanta pentru acest lucru, doar ce am mentionat mai sus si evident, un Proiect solid cu ce doresti sa faci cu banii, cu calculele de profitabilitate samd.
https://www.startupcafe.ro/bani-europeni.htm
https://ec.europa.eu/......farmers_ro

Se pare ca in anumite conditii speciale, poti sa obtii pana la 85% din valoarea totala a proiectului, de la Fondule European, tu trebuind sa ai doar 15%.
Este mult de citit dar as recomand sa te interesezi in orasul tau, cine se ocupa cu aprobarea proiectelor de finantare a fondurilor europene, pentru ca aceia stiu si pe cei care intocmesc aceste proiecte si te pot ajuta cu toata informati necesara, in amanunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există ghiduri, cumpără unul.