| missunderstoodx a întrebat:

Salut TPU.
In ultimul timp vad multe fete pe Instagram care vand machiaje originale dar la un pret mai mic decat cel din magazin cu destul de mult dupa parerea mea (de ex o pudra huda beauty este 210 lei pe sephora si fata o vinde cu 150, este o diferenta destul de mare 60 de lei dpdv al profitului).
Intrebarea mea este: care este "smecheria"? Cum fac ele profit? De unde procura produsele cosmetice si cat de ieftine sunt in felul asta?

Răspuns Câştigător
| Hkhtfcvhu a răspuns:

Atunci choar nu stiu, daca e antifurtul stricat poate au fost inlocuite sau chiar nu stiu, ce am spus eu e parerea mea, eu sincer as da mai mult cu cateva zeci poate o suta pe machiaje de calitate dintr-o sursă sigura sa stiu ca nu imi ard porii si etc

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe combinații, de la influencerice de carton care le primesc gratis, la fake uri sau poate furate.

| LisaJulie a răspuns:

Nu am încredere în nimic se se vinde sau se promovează pe social media! Sunt falsuri și ele știu sa minta

| Hkhtfcvhu a răspuns:

Sunt produse 99% false sau expirate/ furate in unele cazuri dar mai rar, majoritatea sunt de pe shein alibaba etc. Pot arata identic cu celelalte si sa vina din Turcia sau mai stiu eu de unde

| missunderstoodx explică (pentru Hkhtfcvhu):

Sunt originale, am aflat ulterior de la o prietena care si a luat ca aveau un soi de antifurt pe ele, asta inseamna ca sunt furate?

| Hkhtfcvhu a răspuns (pentru missunderstoodx):

Nu inseamna ca sunt furate 100%, daca erau furate nu faceau site pentru asa ceva, si nu aveau de unde sa fure cat pentru 100 de comenzi pe luna/sapt, dar originale nu cred ca sunt

| missunderstoodx explică (pentru Hkhtfcvhu):

Nu au site au doar o pagina pe Instagram care e privata, sunt originale 100% dar vin cu antifurt "jumulit" pe ele

| Hkhtfcvhu a răspuns (pentru missunderstoodx):

Atunci choar nu stiu, daca e antifurtul stricat poate au fost inlocuite sau chiar nu stiu, ce am spus eu e parerea mea, eu sincer as da mai mult cu cateva zeci poate o suta pe machiaje de calitate dintr-o sursă sigura sa stiu ca nu imi ard porii si etc

| anonim1920 a răspuns:

Sunt furate din Anglia