| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU,
recent am terminat de scris o carte pe care am inceput-o acum un an si as vrea s-o public.Un singur lucru ma retine de a merge la o editura, si anume faptul ca am o varsta frageda si probabil voi fi luata in deradere.Cartea mi-a fost apreciata de cei care au citit-o,acestia sustinand ca este bine scrisa, interesanta si ar prinde la public, dar ma indoiesc ca editorii vor avea aceeasi parere daca ar afla varsta autoarei.Nici nu ma pot gandi cum ar putea discuta cu o persoana atat de tanara(aproape 14)despre plati si ale chestii fundamentale.M-am gandit sa-i cer mamei sa se prezinte cu povestea in locul meu,dar imi doresc de asemenea sa fiu recunoscuta pentru propria munca.Ce ar trebui sa fac si la ce editura ar trebui sa incerc?

Gandurile mele in legatura cu viitorul cartii nu sunt fanteziste, stiu prea bine ca sunt mari sanse sa nu fie publicata, dar nu vreau ca identitatea mea sa influenteze negativ aceste putine sanse.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minora este obligatoriu sa mergi cu un parinte, mai ales daca este nevoie de semnarea unor acte.
Mergi cu mama ta la o editura sau mai multe, care publica carti de genul celei pe care ai scris-o.

| Dismally a răspuns:

Poti sa o publici oricand dar pe banii tai. Daca vrei ca o editura sa ti-o cumpere sunt destul de mici sansele, trebuie sa fie o carte super super buna. Gandeste-te ca J. K. Rowling a gasit cu greu o editura la care sa publice Harry Potter pentru ca o refuzau toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista in Romania, o editura de tipul "Print on Demand"...se numeste "editura noua". Mai exista si "self-publishing.ro"...dar nu stiu ce s-a intamplat cu ei. De altfel poti incerca sa o publici pe KINDLE..la Amazon Direct Publishiing si nu te costa mai nimic, mai mult te va costa cu promovarea daca vrei sa o faci, website, etc.

Sursa:
e9.ro
self-publishing.ro
https://kdp.amazon.com/

| Monyyyyy a răspuns:

In primul rand daca nu e asa buna pe langa alti oameni cu mega talente o sa dai bani sa o publici destul de mult, asa ca e competirie serioasa. Sincer iti zic nu vreau sa de descurajeze si eu am o imaginatie bogata si creez pe moment o poveste si rom SF am scris dar nu le-am terminat ca trebuie bani in Rom asta,sad