| iderspor a întrebat:

Servus. Știe cineva cum aș putea face rost de o carte dacă îi cunosc ISBN-ul, numele cărții, numele autorului și editura la care a fost publicată? Ar trebui să contactez editura pentru a cumpăra un exemplar? Am impresia că autorul a tipărit doar câteva exemplare numai pentru prieteni și familie, nedorind să facă bani din vânzarea cărților. În acest caz ce aș putea face? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| IceRope a răspuns:

Editura nu va publica nici măcar o pagină fără acordul scriitorului. Este o carte cu dedicație unui cerc foarte restrâns de oameni, cerc din care nu faci parte. Deci, nu vei avea parte nici măcar de o copertă.

| iderspor explică (pentru IceRope):

Păi, din moment ce a publicat-o și are un ISBN, nu este o carte publică populației doritoare să o citească? Sau se pot publica cu dedicație doar unui grup de persoane?

| IceRope a răspuns (pentru iderspor):

ISBN-ul este folosit pentru cu totul alte scopuri decât cel de a arăta că este o carte pentru publicul larg, sau un public mai restrâns. Repet: țină d cont de faptul că autorul nu a dorit să ofere cartea decât celor apropiați, nu vei avea vreo șansă de a pune mâna pe un exemplar, excepție făcând acordul expres al autorului. Editura nu are vreun cuvânt de spus în cazul de față.

| iderspor explică (pentru IceRope):

Am înțeles, mulțumesc.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Editura.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă nu ai făcut rost de adresa lui de email / rețelele lui sociale / site personal, da, ai putea să încerci să contactezi editura.

| iderspor explică (pentru supadeceapa):

Nu știu dacă pot da detalii, dar autorul nu are rețele sociale sau email, iar de site nici nu se pune problema (cel puțin nu pentru asta), fiind singura carte pe care a publicat-o și de asemenea de precizat, autoare este minoră.

| iderspor explică (pentru supadeceapa):

Bănuiesc că aceasta ar fi singura soluție (contactarea editurii) având în vedere că nu sunt în contact și nu pot lua legătura direct cu autorul.

| supadeceapa a răspuns (pentru iderspor):

Da, atunci asta e singura soluție.

| iderspor explică (pentru supadeceapa):

Asta o să fac, mulțumesc.

| VoidEternal a răspuns:

Daca tirajul editurii este epuizat și autorul nu mai vrea sa tipărească altul... nu poți face nimic.