| Alpha11 a întrebat:

Vreau sa imi fac un site comercial si nu stiu de unde sa incep. Adica as vrea informatii despre unde pot sa ma inregistrez, daca e gratis sau nu, daca trebuie sa platesc taxe si impozite si daca trebuie sa ma inregistrez ca societate comerciala?
Cat mai in detaliat daca se poate happy
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| floweray a răspuns:

Pentru a-ti deschide magazin online, poti sa-ti faci firma sau un PFA. Mergi la registrul comertului din localitatea ta si ei iti vor da informatii complete.
Apoi, vei vrea sa ai domeniul propriu, gen "nume.ro" sau "nume.com". Numele ".com" costa aproximativ 20$/an, iar cele ".ro" aproximativ 35 eur dar pe viata.
Apoi, mergi pe www.ucoz.ro, unde iti poti face site gratuit! Ei iti ofera gratis gazduire, trafic nelimitat, spatiu pe disc, teme, etc.
Dupa ce iti faci site-ul, iti parchezi domeniul cumparat ".ro" sau ".com" la ei, dupa care cumperi modulul magazin online. Acesta se gaseste in pachetele de 5.49$ sau 6.49$ pe luna, si ai la dispozitie o solutie completa prin care poti sa vinzi online, servicii sau produse.

Ca sa-ti faci un site in ucoz, ai aici un tutorial video care iti arata cum sa faci site-ul: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

In plus, ti se ofera suport de la alti utilizatori pe www.forum.ucoz.ro si informatii ajutatoare pe www.faq.ucoz.ro

Ca sa implementezi un sistem de plata cu cardul cauta informatii pe site-ul celor de la https://www.mobilpay.ro/public/ sau www.payu.ro

Multa bafta!

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca daca vrei sa faci comert online ai nevoie de o firma / persoana fizica autorizata sa poti taia chitante si facturi si in mod automat trebuie sa platesti impozite.

| drhotzu a răspuns:

Daca vrei sa stii pe cat se poate de mult, lasa-mi un id si iti raspund acolo despre tot ceea ce vrei sa stii... si da chiar am raspuns la tot ceea ce vrei sa stii!

| KodrutZ a răspuns (pentru drhotzu):

Si de ce nu ai binevoi sa raspunzi aici ca sa gaseasca si altii informatiile respective cind vor avea nevoie de ele?

| drhotzu a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai as raspunde aici, dar sunt foarte multe de discutat, si de explicat...

| KodrutZ a răspuns (pentru drhotzu):

Incearca macar sa faci un plan de idei principale, multe informatii pot fi gasite pe net, dar sa stie lumea ce sa caute. La cite porcarii kilometrice se posteaza in categoria religie si nu sint utile nimanui, ar fi binevenit sa te apuci sa scrii un roman aici despre comertul online si problemele legale/de contabilitate.winking

| drhotzu a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing))
aici ai si tu dreptate... dar nici macar nu stiu de unde sa ma apuc...
hai sa vedem in primul rand sa raspundem la intrebarile din "intrebare"
sunt 2 tipuri de "site-uri comerciale" denumite shopuri online, sau magin virtual.
1. exista tipul "prefabricat" pe site-uri de specialitate, care sunt GRATIS in oarecare masura, un exemplu este shopmania, iar adresa magazinului tau va fi de forma vandsule.shopmania.ro, problema este ca este limitat ca si numar de produse (pentru varianta gratis are 50 produse, iar pentru a inscrie mai multe trebuie sa platesti lunar), o alta problema este slaba posibilitate de a face publicitate pe google, care este chiar o imposibilitate. avantajul este ca este usor de umblat in el, de ales varianta de grafica din mai multe modele prestabilite. deci este destul de basic totul, dar nu este profi.
2. mergi frumos si platesti pe cineva sa iti faca un magazin cu adevarat virtual, bine structurat, cu o optimizare foarte buna pentru cautarea in google, si pentru o campanie de promovare. costurile sunt de la 250 la 1000-1500 euro, in functie de ce vrei si cum vrei. EU RECOMAND VARIANTA ASTA!
Cealalta intrebare are un raspuns usor si logic: legal pentru a intreprinde orice activitate comerciala la noi in tara trebuie sa ai o personalitate juridica, fie PFA, fie SRL! o varianta decenta este program de SRL-D, iar despre asta pe scurt este ca nu platesti taxe de inregistrare de firma, totul este gratuit!
PENTRU ALTE INTREBARI NU EZITATI!
informatia este gratuita, pana la un punct!

| Alpha11 explică (pentru drhotzu):

Madalin_daniel11 happy

| drhotzu a răspuns (pentru Alpha11):

Pai si raspunde ca nu stau decat 30 minute...

| Alpha11 explică (pentru drhotzu):

Imi cer scuze dar nu stiu ce se intmpla cu yahoo messinger ca imi da o eroare sad scuze nu pot intra acum trebuie sa rezolv asta

| alexmarton a răspuns:

Crede-ma si eu am siteuri, dar nu sunt chiar asa comerciale big grin mai mult pentru pub si banii

| Alpha11 explică (pentru alexmarton):

Pai asta ma intereseaza mai mult happy poti fi mai detaliat? big grin

| alexmarton a răspuns (pentru Alpha11):

Detaliat, pai hm.
Tu esti cel care pune intrebare, iar eu ti-am raspuns, daca intru in detalii ma inchid astia de la TPU laughing)

| alexmarton a răspuns:

Da-mi privat cu idul tau de mess si vb, altceva n-am ce spune.
Iti dau exemple reale. si te uiti peste ele.